Dwa dni, 3 i 4 maja, trwa w tym roku Turniej Rycerski na zamku w Iłży. Organizowany jest po raz siedemnasty. Na przybyłych gości jak zawsze czeka wiele atrakcji.
- To nasza sztandarowa impreza. Na te dwa dni przenosimy się w czasy średniowiecza. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, m.in. pokazy konne, walki wręcz, wioskę rzemieślniczą. W tym roku gościmy Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Jest to grupa rekonstrukcyjna, która zaczęła robić turnieje w Iłży. Po kilku latach przerwy wróciła na zamkowe wzgórze - mówi zastępca burmistrza Iłży Marek Łuszczek.
Każdy turniej ma swoją tematykę. W tym roku nawiązywał do Unii w Horodle z 2 października 1413 r. - Była ona konsekwencją bitwy pod Grunwaldem, kiedy to okazało się, że sojusz polsko-litewski sprawdził się w walce z tak trudnym przeciwnikiem, jakim był zakon krzyżacki. To ogromny sukces obojga narodów. Unia Horodelska była potwierdzeniem tego sojuszu. Powstało państwo, można by powiedzieć federacyjne, gdzie miały być wspólne władze i prawo. Miały być zwoływane wspólne sejmy. Bardzo istotnym i ciekawym elementem było adoptowanie, czyli przysposobienie 47 rodzin bojarskich do rodów polskich. Unia Horodelska była w ówczesnej Europie aktem prawnym bez precedensu. Dwa narody przyjaźnie, pokojowo, kierując się miłością, jak to pięknie napisał Jagiełło w preambule do tego aktu, postanowiły stworzyć wspólne państwo - wyjaśnia Karol Bury, kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.
Pierwszy dzień imprezy rozpoczęła parada wojsk i mowa królewska. Władysław Jagiełło zdał relację z Horodla i podziękował rycerzom za mężną walkę w bitwie pod Grunwaldem. A potem na przybyłych gości czekało wiele atrakcji. Były m.in. walki rycerskie, pokazy kawalerii konnej, turniej łuczniczy i konny. Rywalizowali prawie wszyscy bohaterowie Grunwaldu, czyli Zawisza Czarny z Garbowa, Powała z Taczewa, Mszczuj ze Skrzynna, Dobiesław z Oleśnicy, Krystyn z Ostrowa. Goście zwiedzali wioskę rzemieślniczą i obozowisko rycerzy.
Drugiego dnia imprezy organizatorzy przygotowali też mnóstwo atrakcji. Wszystko po to, by wśród ruin iłżeckiego zamku poczuć klimat średniowiecza.
Program
11.00 - Parada wojsk, mowa królewska - relacja Władysława Jagiełły z Horodla, odczytanie aktu Unii, przyjęcie bojarów litewskich do polskich rodów szlacheckich, podziękowania dla rycerzy (na podstawie historycznego listu króla do żony), bal dworski na cześć Unii Horodelskiej.
12.00 - Wielki Turniej Konny z udziałem bohaterów bitwy pod Grunwaldem.
13.30 - Pokazy szermierski historycznej - walki na miecze, topory.
14.00 - Turniej łuczniczy.
15.00 - Pokaz wozu bojowego z obsadą XV-wieczną.
15.30 - Turniej walk pieszych.
17.00 - Pokazy musztry halabardników.
17.15 - Pokazy strzelania z dawnej broni palnej.
17.30 - Pokazy kawalerii średniowiecznej.
18.15 - Pokazy tańca dawnego i szermierki historycznej.
18.30 - Incydent z wojny 1410 - potyczka wojsk polskich z krzyżackimi.