W naszym mieście jest wiele placówek, które wspierają osoby niepełnosprawne i tak wiele osób, które swoją postawą uczą szacunku do życia.
Mszą św. w radomskim kościele farnym pw. św. Jana Chrzciciela rozpoczęły się XI Radomskie Dni Godności. Eucharystię sprawował i homilię wygłosił kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej ks. prał. Edward Poniewierski. W homilii ks. Poniewierski powiedział, że takie duże spotkania dają nam okazję do tego, aby uczyć się głośno i radośnie cieszyć się i śmiać. A takie radosne spotkania, to przedsmak tej radości, jaką będziemy mieć w niebie. Jest wiele osób, które czerpią radość z tego, że mogą, że chcą pomagać. Po Eucharystii osoby niepełnosprawne, ich opiekunowie, uczniowie z różnych szkół oraz goście przeszli w barwnym korowodzie od kościoła na plac przy Urzędzie Miejskim. Tu podczas oficjalnego otwarcia Dni Godności prezydent Andrzej Kosztowniak przekazał przedstawicielom Stowarzyszenia Razem symboliczne klucze do miasta. Prezydent przypomniał, że w naszym mieście jest wiele placówek, które wspierają osoby niepełnosprawne i tak wiele osób, które swoją postawą uczą szacunku do życia.
Eucharystii przewodniczył ks. prał. Edward Poniewierski
Krystyna Piotrowska /GN
Z kolei wiceprezydent Anna Kwiecień powiedziała, że te dni są bardzo istotne dla naszego miasta, bo pokazują, jak ważna jest miłość i integracja.
Część artystyczną rozpoczął polonez w wykonaniu dzieci z przedszkola numer 9 w Radomiu.
Na placu Corazziego na stoiskach warsztatów terapii zajęciowej, stowarzyszeń, szkół i klubów, które pracują z osobami niepełnosprawnymi, można było uzyskać informacje na temat ich działalności oraz nabyć wyroby ich podopiecznych.
O tym, że bohaterowie tych dni potrzebują wsparcia, również tego fizycznego, wiedzą wolontariusze. To dlatego wolontariusze z Centrum Wolontariatu w „Arce” od lat pomagają i uczestniczą w Dniach Godności. – Mamy to już od dawna wpisane w kalendarz te trzy dni w maju. Jesteśmy tutaj, jesteśmy razem z niepełnosprawnymi. A jesteśmy, ponieważ w ciągu roku nasi wolontariusze pracują z niepełnosprawnymi, więc to jest taki moment, kiedy możemy się wszyscy razem spotkać, ale też dla naszych wolontariuszy jest to bogate przeżycie i doświadczenie. To czerpanie z bogactwa osób niepełnosprawnych i uczenia się od nich spojrzenia na świat, pewnej wrażliwości, umiejętności cieszenia się to też okazja dla nas i naszych podopiecznych do bycia razem. Nasi wolontariusze w ramach Dni Godności pomagają na różne sposoby. Uczestniczymy w korowodzie i pomagamy od strony organizacyjno-logistycznej. Od naszych wolontariuszy można pobrać chorągiewki, które ubarwiają ten dzień. Na placu pomagają przy animowaniu zabaw w czasie festynu. Takie zadania są również przed nami przez pozostałe dni podczas koncertu i festynu nad zalewem na Borkach. Nasi wolontariusze są po to, aby razem z głównymi bohaterami imprezy wspólnie bawić się, prowadzą tańce integracyjne, konkursy, gry zręcznościowe i pomagają.
W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele UM, władz miasta i innych instytucji wspierających potrzebujących
Krystyna piotrowska /GN