Nowy numer 49/2020 Archiwum

Skaryszew świętuje swój początek

W tym roku Skaryszew obchodzi jubileusz 750-lecia nadania przez Bolesława Wstydliwego praw miejskich. Główne obchody jubileuszowe odbędą się 18 maja. Trzy dni wcześniej 750 lat temu został podpisany akt lokacyjny miasta.

Uroczystość rocznicowa rozpocznie się zbiórką wszystkich uczestników w miejscu, gdzie 750 lat temu stało grodzisko Skarzeszów. Następnie wszyscy przejdą do kościoła na Mszę św. w intencji mieszkańców Skaryszewa. Uroczystość uświetni aktor Wojciech Wysocki, który wcieli się w rolę księcia Bolesława Wstydliwego i odtworzy scenę nadania aktu erekcyjnego. Będzie parada grup rekonstrukcyjnych z tamtego okresu: rycerzy, jazdy konnej, karet i zaprzęgów. A wszystko po to, by wprowadzić uczestników w klimat średniowiecznego miasteczka.

Do Skaryszewa tego dnia przybędzie wielu gości, m.in. bożogrobcy. - To oni w XII w. zakładali tu parafię. Dzisiaj, po wiekach, możemy powiedzieć, że duchowe piętno Skaryszewa pozostawili właśnie bożogrobcy. Przejawia się ono w postaci wielkiej pobożności mieszkańców, kultu Najświętszej Maryi Panny i przede wszystkim religijności związanej z rytmem roku liturgicznego, a więc wszystkie tradycyjne obchody są tu bardzo żywe. To jest ich zasługa. Oni tu mieli klasztor. W podziemiach kościoła prawdopodobnie znajdują się groby bożogrobców - mówi proboszcz ks. kan. Dariusz Skrok.

Program:

11.30 - Formowanie uroczystego orszaku na ul. Kunegundy

12.00 - Msza św. w kościele św. Jakuba

13.30 - Koncert muzyki klasycznej

14.00 - Rynek - rekonstrukcja historyczna - nadanie osadzie Skaryszew Aktu Praw Miejskich

14.30 - Posadzenie dębu 750-lecia

15.00 - Tort urodzinowy

15.30 - stadion miejski - piknik historyczny: średniowieczne rzemiosło, turniej łuczniczy, turniej rycerski, zabawy i konkursy plebejskie, średniowieczne jadło, pokaz sokolniczy, wystrzały z hakownicy i wiele innych atrakcji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama