W Skaryszewie odbyły się główne uroczystości związane z 750-leciem nadania praw miejskich. Ulicami miasta przeszedł, prowadzony przez orkiestrę dętą OSP, barwny korowód z księciem Bolesławem Wstydliwym na czele.
Wspólne świętowanie rozpoczęła Msza św., której w kościele św. Jakuba Apostoła przewodniczył kanclerz kurii biskupiej ks. prał. Edward Poniewierski. W homilii przypomniał dzieje Skaryszewa, przywołał też szereg postaci z historii Polski związanych z tym miastem i zachęcił do modlitwy w intencji przodków. Na koniec Eucharystii zaapelował też o utworzenie w Skaryszewie muzeum lub izby pamięci historii miasta. Powiedział także, że warto podjąć starania o to, by św. Kinga, która bywała w Skaryszewie, stała się jego patronką.
W uroczystości udział wzięli Bożogrobcy, parlamentarzyści, samorządowcy, członkowie Radomskiej Chorągwi Rycerskiej i liczne grono mieszkańców miasta i gminy. Nie zabrakło grup rekonstrukcyjnych. W rolę księcia Bolesława Wstydliwego wcielił się znany aktor Wojciech Wysocki, a w rolę jego żony Kingi - Emilia Gowin. Na Rynku została odtworzona scena nadania aktu lokacji. Po podpisaniu go przez księcia i rycerzy dokument został przekazany burmistrzowi Ireneuszowi Kumiędze i przewodniczącej Rady Miejskiej Urszuli Gowin.
- 750 lat temu, 15 maja, taki dokument odebrał od księcia Bolesława V Wstydliwego Gerard z Pragi, bożogrobca, ówczesny proboszcz parafii miechowskiej. Jego rolą było wprowadzić te prawa miejskie w Skaryszewie. On pierwszy dostąpił tego zaszczytu. My odtwarzamy pewną wersję historyczną, jak ta sytuacja mogła wyglądać 750 lat temu. Czynimy taki pomost pomiędzy tamtymi czasami, a czasami obecnymi. Każdy zastanawia się, co z tamtych lat zostało do dzisiaj. W codziennym pędzie nie zauważamy tego, a zostało tego sporo w architekturze, w zabudowie, w usytuowaniu naszego miasta, w kościele, w ludziach, w zwyczajach, obrzędach - powiedział burmistrz. - Jesteśmy niedużym miasteczkiem, ale odpowiedzialnym, zaangażowanym i dzielnym - dodał.
Pierwszy wiarygodny przekaz o Skaryszewie pochodzi z 1198 r. i dotyczy przejścia osady skaryszewskiej na własność klasztoru Bożogrobców w Miechowie. Im też przypisuje się uzyskanie od Kazimierza Sprawiedliwego wolności targowej. W 1264 r. Bolesław Wstydliwy nadał powstałej osadzie prawo średzkie.
Marszałek Województwa Mazowieckiego z okazji uroczystości przyznał dla miasta i gminy Skaryszewa medal pamiątkowy "Pro Masovia". Wręczyła go Bożenna Pacholczak.
Mszy św. przewodniczył ks. prał. Edward Poniewierski, koncelebrowali ks. kan. Bolesław Walendziak i ks. kan. Andrzej Łączyński
Marta Deka /GN