Kto w Radomiu czy w stolicy tak naprawdę wie o tym, że bruk powstańczej Warszawy spłynął krwią nie tylko warszawskiej, ale także radomskiej młodzieży?
W Święto Wojska Polskiego, 15 sierpnia, w Muzeum Wsi Radomskiej rozpoczął się trzydniowy Letni kurs historii Polski. - Rok 2014 to rok dużych rocznic - przypada 100. rocznica wybuchu I wojny światowej, 70. powstania warszawskiego, czy 220. insurekcji Kościuszkowskiej. Stąd "Letni kurs historii w Muzeum Wsi Radomskiej". Chcemy przybliżyć historię, tradycję i nasze dziedzictwo nie tylko mieszkańcom Radomia. Przez trzy dni będziemy upajać się historią, poznawać ją. Najważniejsze, aby każdy Polak wiedział, że bez historii nie będzie naszej przyszłości - wyjaśnia dyrektor skansenu Ilona Jaroszek.
Spotkanie rozpoczęło otwarcie w Domu Ludowym wystawy "Z lilijką i karabinem - radomscy harcerze w latach 1920 i 1944". Przygotował ją hufiec ZHP Radom Miasto. - Eksponaty są częścią zbiorów, które znajdują się w siedzibie naszego hufca. Na fotografiach są pierwszoplanowe osoby z historii harcerstwa radomskiego, ale także członkowie, którzy się przez nią przewinęli. Są przykładem poświęcenia i odwagi młodego człowieka, który jak tylko mógł starał się włączyć w walkę o niepodległość Polski. Wystawa zaczyna się od eksponatów jeszcze z okresu I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej, kończy na II wojnie światowej - mówi komendant hufca Bartosz Bednarczyk.
Przemysław Bednarczyk wyreżyserował widowisko historyczne "Dziś do Ciebie przyjść nie mogę...". Między scenkami znane piosenki partyzanckie w mocnym rockowym brzmieniu śpiewała grupa "Gloria Victis Project". Widowisko opowiadało o młodzieży z Radomia i okolic w latach wojny i okupacji, o znanych i zapomnianych bohaterach AK, Szarych Szeregów i Batalionów Chłopskich. - Chcemy opowiedzieć o ludziach, którym warto byłoby przywrócić pamięć w naszym mieście, być może zastanowić się, czy nie zasługują na jakąś ulicę, a może nawet imię szkoły, bo to postacie wybitne, krystaliczne jeśli chodzi o ich zwykłą ludzką postawę na co dzień w czasach pokoju i poświęcenie łącznie z daniną życia w okresie wojny. Opowieść będzie o młodych ludziach, w większości harcerzach, takich jak Edmund Stasiecki, bracia Seredyńscy, Kazimierz Załęski ps. Bończa, czy Jadwiga Lipińska, która poległa na Mokotowie 25 września 1944 r. Kto w Radomiu tak naprawdę wie o tym, że bruk Warszawy spłynął krwią nie tylko warszawskiej, ale także radomskiej młodzieży. Że w Warszawie na najcięższych odcinkach frontu powstania warszawskiego w batalionie Wigry walczyła 7. Radomska Drużyna Harcerska. Blisko 60 młodych ludzi, z których prawie wszyscy zginęli w szczególnie dramatycznych okolicznościach ewakuacji ze Starego Miasta przy kanale na ul. Długiej - opowiadał Przemysław Bednarczyk.
Program
16 sierpnia - "Jak z obrazów Kossaka - Wielka Wojna 1914-1918"
13.00 - Prelekcja historyczna na temat Radomia w czasach I wojny światowej.
14.00-16.00 - Plener i konkurs fotograficzny z udziałem grup rekonstrukcji historycznej prezentujących formacje wojskowe walczące podczas I wojny światowej na ziemi radomskiej (Trasa, na której będą odgrywane sceny rodzajowe: 1. Dwór z Brzeziec, 2. Wiatrak z Grabowca, 3. Kościół z Wolanowa, 4. Zagroda z Alojzowa, 5. Chałupa z Solca, 6. Zagroda z Solca, 7. Pochówek legionisty - za Zagrodą z Chomentowa)
16.00-17.00 - Koncert pieśni z okresu I wojny światowej.
17 sierpnia - "Patrz, Kościuszko, na nas z nieba..."
13.00 - Projekcja filmu "Kościuszko pod Racławicami" z 1938 r.
14.30-16.00 - "Panorama racławicka na żywo..." - inscenizacja epizodów z obrazu Jana Styki i Wojciecha Kossaka.
16.00-17.00 - "Pieśnią i szablą..." - lekcja śpiewu pieśni z okresu powstania kościuszkowskiego.