Kandydaci do Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu mogą zgłaszać się do soboty 13 września. Jesienny egzamin wstępny odbędzie się w środę 17 września o 9.30. W pierwszej turze zostało przyjętych trzynastu kandydatów.
Kandydaci do seminarium pierwsze kroki kierują do rektoratu
Przed drzwiami mieszkania rektora (a także na korytarzach przy aulach wykładowych) wiszą tableau roczników alumnów, którzy ukończyli formację seminaryjną i otrzymali już święcenia kapłańskie
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Najpierw jest decyzja, a potem potrzeba zwykłych formalności. Zgłaszający się do seminarium powinni przedstawić: podanie do księdza rektora seminarium, życiorys, metrykę chrztu i bierzmowania, świadectwo dojrzałości, świadectwo ukończenia szkoły średniej, opinie księdza proboszcza i katechety, ksero dowodu osobistego, zaświadczenie lekarskie dla kandydatów na studia, cztery podpisane fotografie.
Studia seminaryjne trwają sześć lat. Klerycy są jednocześnie studentami Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Studia kończą napisaniem i obroną pracy magisterskiej z takich dziedzin, jak Pismo Święte, teologia dogmatyczna, teologia moralna, teologia duchowości czy katechetyka.
Program pierwszych dwóch lat studiów obejmuje przede wszystkim zgłębianie dziedzin filozoficznych, historii Kościoła czy historii biblijnej. Obok tego pojawiają się dziedziny teologiczne, które w pełni studiowane są od trzeciego roku. Razem ze studiami trwa formacja duchowa i poszczególne szczeble przygotowania do święceń kapłańskich. Alumni trzeciego roku otrzymują pozwolenie noszenia stroju duchownego i włączani są w poczet lektorów. Na czwartym roku otrzymują posługę akolity, która pozwala im na udzielanie Komunii św. Przedostatni rok to przygotowanie do święceń diakonatu. A ostatni, gdy są już diakonami, jest bezpośrednim przygotowaniem do święceń prezbiteratu (kapłaństwa). Celem studiów jest też przyszła praca katechetyczna. Temu służy przygotowanie pedagogiczne i praktyki katechetyczne w szkołach.
Pieczę nad formacją alumnów pełni zarząd: rektor, wicerektorzy oraz prefekt. Za duchową stronę przygotowania do święceń odpowiedzialni są ojcowie duchowni.
Gmach Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu to nie tylko dom formacji do kapłaństwa
Oprócz seminarium znajduje się tutaj Dom Księży Seniorów, Radio Plus Radom oraz diecezjalna drukarnia i Wydawnictwo AVE
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość