Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Jedz chleb, żyj zdrowo!

Ta popularniejsza z roku na rok impreza gromadzi tłumy zwiedzających. Organizowana jest przez Cech Piekarzy, Urząd Miejski w Radomiu i Muzeum Wsi Radomskiej.

Święto Chleba w Radomiu stało się już tradycją. – Hasło XVI Święta Chleba w Radomiu to: "Jedz chleb, żyj zdrowo!". Promujemy zdrową żywność i uważamy, że jest w tym temacie sporo do zrobienia. Z naszych obserwacji i badań wynika, że Polacy jedzą coraz mniej chleba, a jest to niezgodne z piramidą zdrowego żywienia, którą opracowali naukowcy. Producenci lokalni – radomscy piekarze – dokładają wszelkich starań, aby to pieczywo było bardzo wysokiej jakości i było zdrowe. To święto jest ukoronowaniem naszej całorocznej pracy. Spotykamy się, żeby świętować razem z naszymi klientami – mówił na konferencji prasowej Jarosław Gajda, prezes Cechu Piekarzy w Radomiu.

Niedzielne święto w Muzeum Wsi Radomskiej poprzedzi w sobotę 6 września I Radomski Bieg Piekarzy. Do udziału w nim zaproszone są całe rodziny. Więcej informacji na: biegiemradom.pl.

XVI Święto Chleba w Muzeum Wsi Radomskiej rozpocznie się o 10.00 Mszą św. w zabytkowym kościele pw. św. Doroty. Eucharystia, której przewodniczył będzie ks. prał. Jarosław Wojtkun, rektor WSD w Radomiu, sprawowana będzie w intencji rolników i piekarzy. Podczas dalszych uroczystości zaplanowano: rozstrzygnięcie i wręczenie nagród laureatom konkursu "Tradycyjny Wieniec Dożynkowy", wręczenie najwyższego odznaczenia rzemieślniczego "Szabla Kilińskiego", rozstrzygnięcie i wręczenie nagród laureatom konkursu „Mój przepis na chleb”. Finalistę tego ostatniego poznamy około 13.00.

Będą występy kapel ludowych Zdzisława Kwapińskiego i Krzysztofa Rokicińskiego. Posłuchamy zespołu śpiewaczego z Gałek Rusinowskich. Zobaczymy prezentacje klubów sportowych, pokazy fitness, będą konkursy i kiermasz rękodzieła ludowego. Na scenie zaprezentują się: Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, Frument Project, Jan Trebunia-Tutka i Jazgot. Zostanie także otwarta wystawa "Śladami bogów i demonów według mitologii słowiańskiej". Zakończenie imprezy zaplanowano o 19.30.

– Będzie 6 stoisk, na których piekarnie zaoferują swoje wyroby. Święto Chleba kieruje się swoimi prawidłami. Klienci od nas wymagają, żebyśmy przygotowali specjalną ofertę i każda z piekarń taką ofertę przygotowuje. Są to okazjonalne wyroby, przygotowywane specjalnie na to święto – dodał J. Gajda.

Jak powiedział prezydent Andrzej Kosztowniak, Święto Chleba to ważna impreza dla naszego miasta i regionu, także pod względem integracyjnym.

Honorowy patronat na uroczystością objęli: marszałek Sejmu Ewa Kopacz, bp Henryk Tomasik, minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak.

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji informuje, że w związku ze Świętem Chleba w Muzeum Wsi Radomskiej w niedzielę 7 września zostanie uruchomiona specjalna linia, oznaczona numerem 70. Dojazd na tę imprezę zapewni też kursująca ze zwiększoną częstotliwością linia 17. Autobusy linii 70 będą kursowały co 10 minut od 9.00 do19.30. Trasa będzie wiodła z pętli na os. Michałów ulicami: Królowej Jadwigi, Mieszka I, Chrobrego, Kusocińskiego, Żwirki i Wigury, 25 Czerwca, Sienkiewicza, Mickiewicza, Traugutta, Poniatowskiego (powrót – pl. Dworcowy), Dowkontta, 1905 Roku, Limanowskiego (powrót – ul. Łukasika), Wierzbicką, Warsztatową, Potkanowską, Starokrakowską i Stalową – do pętli Potkanów/Stalowa. Na trasie będą obowiązywały wszystkie przystanki (przy dworcu PKP wspólne z linią 7).

Dojście do skansenu będzie możliwe od przystanku Stalowa/Starokrakowska (przy lesie koło szpitala w Krychnowicach) – ulicami Starokrakowską oraz Stawową.

Dojazd będzie możliwy także autobusami linii 17 (kursującej standardową trasą). Jej częstotliwość zostanie zwiększona dwukrotnie (w godz. 10–13 autobusy będą jeździć co 20 minut, a w godz. 13–19.30 – co 15 minut).

W autobusach linii 17 i 70 będzie obowiązywała taryfa miejska (ceny biletów i zasady stosowania ulg takie same, jak na innych liniach miejskich, oznaczonych cyfrowo). Szczegółowy rozkład jazdy opublikowany jest na stronie www.mzdik.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy