To, że w środowiskach medycznych nowotwór bywa nazywany cesarzem wszech chorób, nie jest żadnym wyrazem uległości. Określenie jest raczej uświadomieniem, z jak potężnym przeciwnikiem przychodzi się zmagać. Jest on przyczyną śmierci niemal 40 proc. chorych.
- To dobra wieść, że w mieście, gdzie istnieje ogromny deficyt świadczeń onkologicznych, powstała ta palcówka. Znakomicie uzupełni już istniejące oddziały w radomskich szpitalach - mówi Anna Kwiecień, wiceprezydent Radomia.
Radomskie Centrum poświęcił bp Henryk Tomasik. Znajdzie się w nim miejsce dla niemal 50 chorych na nowotwory. Docelowo opiekę nad nimi sprawować będzie 300 pracowników.
- To, co charakteryzuje człowieka, to miłość bliźniego. Szczególnym wyrazem tej miłości jest pochylanie się nad chorym. Składamy wyrazy szacunku wszystkim spieszącym im z pomocą. W tym miejscu modlimy się, by Bóg otaczał opieką tych, którzy będą tu pracować, i chorych, którym tutaj przyjdzie zmierzyć się z doświadczeniem tej tak bardzo ciężkiej choroby - mówił ordynariusz radomski.
Ośrodek poświęcił bp Henryk Tomasik
Jeszcze we wrześniu będą tu przyjmowani pierwsi chorzy
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Starania o powstanie tej placówki zdają się dobiegać szczęśliwego końca. W budynku wszystko zdaje się być ukończone. Brak jeszcze finalnych kontroli, które pozwolą na ostatnie zezwolenia i uznanie placówki za podmiot medyczny. Gdy to nastąpi, będzie można podpisać z Narodowym Funduszem Zdrowia umowy i przyjmować pacjentów.
- To bardzo ważny dzień. Po półtora roku starań, pokonywaniu różnych trudności i budowie centrum stajemy w punkcie, który pozwala nam powiedzieć, że już niebawem zaczniemy robić to, co najważniejsze - zajmować się opieką nad pacjentami. Mam nadzieję, że uda nam się zbudować drugą część i radomskie centrum będzie największą w kraju autonomiczną niepubliczną placówką onkologiczną - mówi szef radomskiej kliniki prof. dr Igal Mor.
Po uruchomieniu, które nastąpi jeszcze we wrześniu, pierwsi pacjenci centrum będą mogli skorzystać z badań tomografii komputerowej, endoskopii, rezonansu magnetycznego, mammografii, badań histopatologicznych oraz USG i RTG. Obok chirurgii onkologicznej centrum będzie prowadzić opiekę specjalistyczną obejmującą nowotwory piersi, klatki piersiowej, układu moczowo-płciowego, układu pokarmowego, ginekologię onkologiczną, nowotwory głowy i szyi, zmiany skórne i znamiona oraz kwalifikowanie i planowanie leczenia onkologicznego. W drugim etapie zostaną uruchomione zakład radioterapii oraz oddział chemioterapii dziennej.
Centrum znajduje się na radomskim Wacynie
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość