- Dla dokonania zbawienia Bóg potrzebował zgody człowieka. Tę najpełniej wypowiedziała i dopełniła swym życiem Maryja, Matka Boża - przypomniał w homilii abp Wacław Depo.
Abp Wacław Depo mówił o zagrożeniach współczesnej rodziny
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. z okazji 40. rocznicy koronacji i 330. rocznicy obecności w Wysokim Kole łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Różańcowej. Eucharystię sprawowało ponad 100 księży, którzy przybyli do sanktuarium, biorąc udział z wiernymi w Pielgrzymce Kół Żywego Różańca.
Przed Eucharystią pielgrzymi uczestniczyli w nabożeństwie różańcowym oraz wysłuchali konferencji ks. Alberta Warso, historyka Kościoła, pracownika watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Mówił o koronacji, której przewodniczył w Wysokim Kole prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Zanim w sanktuaryjnego kościoła na plac, gdzie znajduje się polowy ołtarz, wyruszyła procesja z cudownym obrazem, swoje nabożeństwo mieli księża. Modlitwę u uświęcenie kapłanów poprowadził bp Henryk Tomasik.
W okolicznościowej homilii metropolita częstochowski abp Wacław Depo przypomniał rolę, jaką w dziele zbawienia spełniła Matka Boża. Mówił także o sile modlitwy różańcowej, która doskonale ilustruje fragment fresku Michała Anioła z kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie: - Obraz w centrum przedstawia Chrystusa Sędziego, a przy Jego boku Maryję. Ona spogląda na padół płaczu, gdzie sądzeni są żywi i umarli. A tutaj potężny Duch Boży na różańcu wyciąga człowieka zagrożonego potępieniem. Jakże to wymowne! Na różańcu można wszystko i wszystkich wyciągnąć w górę. Obyście tego nie zapominali - mówił abp Depo. Kaznodzieja zatrzymał się także na zagrożeniach współczesnej rodziny. Przywołał tu fragment stanowiska bp. Jana Wątroby, przewodniczącego Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, związanego z próbą ratyfikacji konwencji europejskiej dotyczącej - zwodniczego w swoim tytule - przeciwdziałania przemocy w rodzinie: - Zasadniczy niepokój budzi ukierunkowanie konwencji na walkę ze wspólnotami małżeńskimi i rodziną, tradycją i dorobkiem cywilizacyjnym, które są traktowane jako zagrożenie. Wnosi ona zobowiązanie państwa do edukacji dzieci i młodzieży na każdym poziomie wiekowym w zakresie tzw. niestereotypowych ról płci, nie uwzględniając w tym wszystkim ani zdania rodziców, ani polskiego dorobku w zakresie przedmiotu przygotowania do życia w rodzinie, ani stanowiska Kościoła.
Abp Depo zachęcał do trwania w wierności wartościom, jakie niesie nauczanie Kościoła. Wzorem takiego trwania jest Maryja. Ona też jest Opiekunką tych, którzy trwają w takiej wierności. - W diecezji radomskiej jesteśmy wręcz okrążeni Jej słynącymi łaskami obrazami: Świętorodzinna w Studziannie, Wychowawczyni w Czarnej, Matka Pocieszenia w Błotnicy, Matka Różańcowa tu, w Wysokim Kole. Niezależnie od Jej Oblicza, jesteśmy wręcz okrążeni maryjnymi obrazami. To budzi naszą wielką nadzieję. Jesteśmy w rękach Maryi - mówił przed końcowym błogosławieństwem metropolita częstochowski.
W rocznicowej celebrze wzięło udział kilka tysięcy wiernych i ponad 100 kapłanów
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość