– Obserwując aktywność artystyczna Aleksandra Olszewskiego w okresie 40 lat, mogę powiedzieć, iż w jego sztuce spotyka się matematyka ze sztuką, geometria ze sztuką, rozum ze sztuką i idea ze sztuką – powiedziała Tamara Książek, autorka monografii prof. A. Olszewskiego.
Prof. Aleksander Józef Olszewski urodził się w 1944 roku w Radomiu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Od 1975 roku pracuje na Politechnice Radomskiej (obecnie Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny). Do 1993 roku pracował na Wydziale Materiałoznawstwa i Technologii Obuwia, a od 1993 roku w Katedrze Sztuki Wydziału Nauczycielskiego uzyskując kolejno stopnie i stanowiska aż do profesora zwyczajnego w 2001 roku. Jest twórcą i kierownikiem Katedry Sztuki na Wydziale Nauczycielskim Politechniki Radomskiej, a od 1995 roku pełnił funkcję dziekana na tym wydziale do 2005 roku. W 2008 r. zostaje dziekanem Wydziału Sztuki, na którym organizuje i prowadzi Katedrę Mediów Cyfrowych i Fotografii. Uczestniczy w wielu sympozjach artystycznych i naukowych w kraju i za granicą, inicjuje współpracę międzynarodową z uczelniami z wielu krajów, a także wiele wystaw o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Jest członkiem m.in. Związku Polskich Artystów Plastyków, współorganizatorem Grupy M5 w Radomiu, organizatorem Akademickiej Galerii Sztuki Rogatka, założycielem i redaktorem Rocznika Wydziału Sztuki „Arteria”.
Prof. Aleksander Olszewski i jego prace
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
Prof. A. Olszewski uprawia malarstwo, grafikę użytkową, grafikę cyfrową, wzornictwo przemysłowe. Swoją działalność artystyczną prezentował na ponad 30 wystawach indywidualnych i ponad 250 wystawach zbiorowych w kraju i poza jego granicami. Za swoją działalność otrzymał wiele nagród, wyróżnień i odznaczeń.
Z okazji jubileuszu pracy twórczej prof. Aleksandra Olszewskiego w radomskiej Resursie Obywatelskiej została otwarta wystawy grafiki, rysunku i malarstwa tego cenionego i zasłużonego dla radomskiej kultury i nauki dziekana Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego.
– Jeśli spotykamy dzieło sztuki, jeśli w tym dziele matematyka, geometria i idea spotykają się z określonymi formalnie zasadami języka plastycznego, jeśli na to nakłada się doznanie emocji, to które egzystencjalnie przeżywa artysta i potem poprzez dzieło wyraża to, w takiej sytuacji, jeśli stajemy przed takimi dziełami, to mamy prace Aleksandra Olszewskiego – mówiła Tamara Książek, autorka monografii prof. A. Olszewskiego.
Podczas uroczystości w radomskiej Resursie Obywatelskiej jubilat otrzymał nagrodę od prezydenta Radomia oraz list gratulacyjny, który w jego imieniu wręczyła Krystyna Joanna Szymańska, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego.
Życzenia i gratulacje złożył także jubilatowi Janusz Popławski, prezes Zarządu Okręgu Radomskiego ZPAP.
Artysta plastyk Longin Pinkowski przypomniał, że to właśnie Aleksander Olszewski był pomysłodawcą założenia słynnej grupy M-5, działającej w Radomiu w latach siedemdziesiątych.
Po części oficjalnej i życzeniach jubilat zaprosił gości na okazjonalny tort.
Jubileuszową wystawę w Resursie można oglądać do 15 listopada.
Longin Pinkowski (z lewej) przypomina, że Aleksander Olszewski był współzałożycielem grupy M-5. Z prawej Janusz Popławski. Obok Aleksander Olszewski
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
Tamara Książek opowiada o twórczości prof. Aleksandra Olszewskiego. W środku kurator wystawy Elżbieta Raczkowska
Krystyna Piotrowska /Foto Gość