Pod względem formy był to happening. Mazowiecka "drogówka" przeprowadziła akcję "Bezpieczne przejście".
Na pasy niepewnym krokiem wchodzi zgarbiona staruszka, podpierając się laską. Gdy jest na środku ulicy, rozlega się rytmiczna muzyka. Staruszka odrzuca laskę, zaczyna dynamiczny taniec. Po chwili dobiega do niej grupa młodych ludzi z transparentami, na których widnieją napisy: "Dziękuję", "Szerokiej drogi", "Jesteś super!".
- Mina zdziwiona. Widok bezcenny. Jest pan naszym bohaterem, ponieważ zatrzymał się pan przed przejściem i przepuścił naszą podstawioną staruszkę. Dziękujemy i gratulujemy. Dla kierowcy mamy nagrody i pamiątki, a wszystkim przypominamy, że na przejściu powinno być bezpiecznie dla pieszego i dla kierującego - mówiła spikerka happeningu.
Akcja "Bezpieczne przejście" miała promować bezpieczne zachowania wśród uczestników ruchu drogowego, zarówno kierowców, jak i pieszych. - Chcieliśmy zwrócić uwagę na zachowanie kierowców wobec pieszych w czasie przekraczania przez nich jezdni, ale także zapobieganie wypadkom i kolizjom w rejonie przejść dla pieszych. Poprzez działania policjanci chcieliśmy uświadomić użytkownikom dróg, jak duży wpływ na potrącenia pieszych ma zachowanie kierujących, jak i samych pieszych - mówi Rafał Jeżak z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.
Policjanci z radomskiej "drogówki" przypominają bolesne statystyki: - W 2013 r. na terenie Mazowsza na przejściach dla pieszych zginęło 9 osób, w tym 8 powyżej 60. roku życia, a rannych zostało 149 osób, w tym 40 powyżej 60. roku życia. W 2014 r. do końca października na przejściach zginęło 10 osób, w tym 3 powyżej 60. roku życia, a rannych zostało 88 osób, w tym 20 powyżej 60. roku życia.
Organizatorem akcji był Wydział Ruchu Drogowego KWP w Radomiu, który wsparli Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu oraz Galeria Słoneczna, klub Life Healt & Fitness.