Bastiony zdobyte i obronione

W niejednej gminie czy mieście wyniki nadal są wielkim zaskoczeniem.

Bez wątpienia sensacją odnotowaną w skali całego kraju jest przegrana Andrzeja Kosztowniaka (PiS), prezydenta Radomia, który ubiegał się o drugą reelekcję. O 1800 głosów pokonał go Radosław Witkowski, radomski poseł startujący z listy PO. Po dwóch kadencjach padł Radom, bastion PiS, jedyny wśród 14 największych miast Polski.

– Mieszkańcy Radomia udzielili mi mandatu zaufania. Zdaję sobie sprawę, jak wielka odpowiedzialność ciąży na mnie. Natomiast mogę zagwarantować tylko jedno: od jutra bardzo ciężko będę pracował na rzecz Radomia, bo uważam, że jest bardzo dużo projektów, które musimy zrealizować w kadencji 2014–2018 – mówił po ogłoszeniu wstępnych wyników R. Witkowski. Odniósł się także do współpracy z Radą Miejską, gdzie silną pozycję ma PiS: – Nie wyobrażam sobie, że koledzy z rady będą torpedować dobre dla Radomia projekty. Nie przechodzi mi to przez głowę, że będą to robili. Będziemy szukać porozumienia dla dobrych rozwiązań dla naszych mieszkańców. Ja jestem człowiekiem dialogu, człowiekiem otwartym. Zapraszam też do współpracy pana radnego Andrzeja Kosztowniaka.

Kolejnym wynikiem, który pojawił się wśród wyborczych newsów w ogólnopolskich mediach, była wygrana w Starachowicach Marka Materka. 25-letni zwycięzca będzie najmłodszym prezydentem w Polsce. W drugiej turze zdobył 9583 głosy, pokonując Sylwestra Kwietnia (6786), związanego z SLD dotychczasowego włodarza miasta. M. Materek pracował jako asystent regionalny Róży Thun, europosłanki Platformy Obywatelskiej, ale został wykluczony z partii. W obecnych wyborach startował z własnego komitetu, mając poparcie PSL, a w drugiej turze także poparcie PiS.

Duże zmiany w składach rad miasta i powiatu, które nastąpiły po pierwszej turze wyborów, zostały dopełnione zmianami na stanowisku burmistrza w Opocznie i Szydłowcu. W pierwszym z miast Jana Wieruszewskiego, burmistrza od 16 lat startującego z list PSL, pokonał popierany przez PO, a w drugiej turze także przez PiS Rafał Kądziela. Nowy burmistrz zdobył 8397 głosów, a ustępujący – 5086. W Szydłowcu ubiegający się o trzecią reelekcję Andrzej Jarzyński ze Wspólnoty Ziemi Szydłowieckiej przegrał z Arturem Ludewem, który startował z listy Porozumienia Gospodarczego. Ustępujący burmistrz otrzymał 2788 głosów, a zwycięzca – 4376.

W drugiej turze wyborów nie obronili stanowisk włodarze Końskich, Pionek i Skarżyska-Kamiennej. W Końskich urząd burmistrza odzyskał Krzysztof Obratański, który startował z Komitetu Samorządni Ziemi Koneckiej, miał poparcie PiS, uzyskując 7054 głosów. Pokonał dotychczasowego burmistrza Michała Cichockiego, startującego z listy PO, który zebrał 6573 głosów. W Skarżysku-Kamiennej Roman Wojcieszek, dotychczasowy prezydent startujący z list PiS, otrzymał 5365 głosów. Pokonał go Konrad Krönig, który startował z własnego Komitetu Przyszłość i Rozwój, mającego poparcie PO i PSL. Nowy prezydent zebrał 9936 głosów.

W Pionkach w drugiej turze zmierzyli się „wypróbowani odwieczni rywale” (było to ich czwarte wyborcze zmaganie). Tym razem zwyciężył Romuald Zawodnik, który, startując z listy Wspólne Pionki, zdobył 2603 głosy. Dotychczasowy burmistrz Marek Janeczek, startujący z listy Zgoda Buduje, otrzymał 2145 głosów.

Nie brakło też tych, którzy obronili swoje dotychczasowe stanowiska. Wójtem gminy Odrzywół będzie nadal Marian Kmieciak, który o ponad 200 głosów pokonał Sławomira Gajewskiego. Fotel burmistrza Przysuchy obronił Tadeusz Tomasik, uzyskując 2756 głosów. Jego rywal Lepold Modrzecki zdobył 2027 głosy. W Skaryszewie Dariusz Piątek, dotychczasowy wicewojewoda mazowiecki, zebrał 2718 głosów, ale to było o pół tysiąca za mało, by odebrać urząd burmistrza Ireneuszowi Kumiędze. Wójtem gminy Stromiec pozostanie Krzysztof Stykowski, który otrzymał 1271 głosów. Wygrał z Markiem Matysiakiem – 728 głosów. W Zakrzewie 2068 głosów otrzymał dotychczasowy wójt Sławomir Białkowski, jego rywal Mirosław Ślifirczyk – 1668. Stanowisko burmistrza Zwolenia w kolejnej kadencji będzie pełniła Bogusława Jaworska, na którą swoje głosy oddało 2779 wyborców. Pokonała Jana Pęksyka, którego na fotelu włodarza miasta widziało 1725 osób.

Na terenie naszej diecezji najniższa frekwencja była w Radomiu. Wyniosła niespełna 30 proc.   Na terenie naszej diecezji najniższa frekwencja była w Radomiu. Wyniosła niespełna 30 proc.
Najwyższą frekwencję zanotowano w Odrzywole. Tam do urn poszło ponad 63 proc. wyborców
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..