Nowy numer 33/2018 Archiwum

Koncert pasyjny w katedrze

Pod jedną batutą i dyrekcją organistki Marii Czarneckiej-Cieślak wystąpiły dwa chóry: Cecyliański Chór Katedralny oraz Kameralny Chór Mieszany im. bp. Jana Chrapka. Nad koncertem patronat objął proboszcz ks. kan. Krzysztof Ćwiek.

- Staramy się każdego roku przygotować trzy koncerty, pasyjny, kolędowy i maryjny. Przygotowanie do nich to wzmożona praca, która wymaga ponad dwóch miesięcy prób. Tak więc po zakończeniu jednego koncertu już myślimy o następnym - mówi pani dyrektor.

W tegorocznym koncercie pasyjnym, zatytułowanym „Adoramus Te, Domine”, znalazły się utwory Georga Bernarda, Franza Xavera Witta, Francesco Durante, Palestriny, Giuseppe Verdiego, Andrzeja Nikodemowicza, Mariusza Matuszewskiego oraz śpiewy z Taizé.

Maria Czarnecka-Cieślak z dumą podkreśla, że udało się wykonać fragment opery „Nabucco” Giuseppe Verdiego i to w języku oryginalnym. Cieszy ją także fakt, że chórzyści lubią opracowania pieśni pasyjnych autorstwa Andrzeja Nikodemowicza. - To mój profesor, który na KUL-u uczył mnie kontrapunktu. Człowiek niezwykle skromny i delikatny. I co trzeba przypominać, autor fanfar, które są grane podczas odsłaniania figury Matki Bożej w ołtarzu głównym naszej katedry - mówi.

Śpiewy podczas koncertu dopełniały recytacje tekstów ks. Jana Twardowskiego oraz Romana Brandstaettera. Odpowiednio dobrał je i podczas koncertu wykonał Mariusz Pyrka.

Zmartwieniem pani dyrygent nie jest brak zapału wśród chórzystów, bo ci pracują bardzo solidnie i systematycznie. - Nasza katedra to bardzo duża świątynia i trzeba ją wypełniać śpiewem wielu osób. Szczególnie brakuje nam głosów męskich. Chętnych zapraszamy na nasze próby w czwartki do domu parafialnego przy ul. Sienkiewicza 13 na pierwsze piętro. - O 16.00 próbę ma Cecyliański Chór Katedralny, a o 19.00 Kameralny Chór Mieszany im. bp. Jana Chrapka - informuje i zaprasza pani dyrektor.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma