- Patrząc na ten krzyż, powiedzmy Chrystusowi, jak bardzo jesteśmy Mu wdzięczni za Jego ofiarę i pomyślmy, jak cenimy sobie jej uobecnianie podczas Mszy św. Czy zawsze jesteśmy na niedzielnej Eucharystii? A jeśli nie, obiecajmy, że od dziś się to zmieni - mówił w Jedlińsku bp Henryk Tomasik.
Zanim krzyż i ikona Matki Bożej przyjechały do Jedlińska, nawiedziły Przysuchę. Obecność symboli Światowych Dni Młodzieży rozpoczęła się od nawiedzenia parafii Miłosierdzia Bożego. Tutaj Mszy św. połączonej z udzieleniem sakramentu bierzmowania przewodniczył bp Piotr Turzyński.
- On, Duch Święty, buduje wspólnotę Kościoła. On pomaga wybrać drogę życia, gdy Go o to prosimy. On pozwala nam na słuszne oceny, gdy tak wielu szczyci się z tego, z czego powinni się wstydzić. On, Duch Święty, pokaże wam wspaniałe postacie z historii Kościoła, nie tylko świętych, ale też na przykład pisarzy i artystów, którzy tworzyli, dając świadectwo wiary i obecności w Kościele. Wśród świętych zaś nie brakuje młodych i to tych, jak Pier Giorgio Frassati czy Chiara Badano, którzy dali świadectwo wiary, żyjąc w naszych czasach - mówił bp Turzyński.
Z tej parafii krzyż i ikona zostały przewiezione do Ośrodka Wychowawczego w Kolonii Szczerbackiej, a następnie do kościoła św. Jana Nepomucena w centrum Przysuchy. Stamtąd ulicami miasta ruszyła procesja do miejscowego parku, gdzie odbył się Apel Młodych. Gwiazdą ewangelizacyjnego spotkania był zespół Full Power Spirit.
Na Apelu Młodych w kościele w Jedlińsku zebrali się młodzi z dekanatów jedlińskiego i przytyckiego. - Cieszymy się obecnością bp Henryka, księży i opiekunów młodych z dekanatów jedlińskiego i przytyckiego. Cieszymy się obecnością dyrekcji szkół, nauczycieli, panów wójtów z Błotnicy i Jedlińska, ale przede wszystkim cieszymy się waszą obecnością, drodzy młodzi, bo to dla was ta uroczystość - mówił ks. prał. Henryk Ćwiek, proboszcz parafii w Jedlińsku.
Pod krzyżem i obok ikony bp Tomasik mówił o wartości ofiary, która zawsze ocala, i prosił, by nie brakowało młodych na niedzielnych Eucharystiach.
Z kolei Apel Młodych w Zwoleniu został zorganizowany na rynku. Tam, na scenie, ordynariusz przewodniczył Mszy św., a potem rozpoczęło się spotkanie. Rynek był praktycznie pełen. Nie brakło, oczywiście, dorosłych, ale dominowała młodzież.
- Kochana młodzieży, to wy jesteście bohaterami tego wieczoru! Podziękujcie duszpasterzom i opiekunom, władzom miasta, ale przede wszystkim podziękujmy Panu Bogu za krzyż i za Matkę Najświętszą - mówił ordynariusz.
Podczas spotkań przy symbolach bp Tomasik dzieli się radosną wieścią, że są już pierwsi chętni, którzy w przyszłym roku przyjadą do naszej diecezji, a potem stąd ruszą na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie. - Ordynariusz włoskiej diecezji Avezzano przywiezie do naszej diecezji 300 osób. Zgłaszają się Rosjanie, młodzież z Kamerunu - mówi bp Henryk. - Trzeba szlifować języki obce, by się dogadać, by naszym gościom z nami i nam z nimi było jak najlepiej - dodaje bp Piotr.