Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wojna oczyma dzieci

Dr Elżbieta Orzechowska po raz kolejny wróciła do tematów z naszej bolesnej przeszłości. Tym razem rozmawiała o II wojnie światowej z tymi, którym ta zabrała radosne dzieciństwo.

W sali audiowizualnej kościoła filipinów zgromadzili się miłośnicy historii   W sali audiowizualnej kościoła filipinów zgromadzili się miłośnicy historii
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
I to oni, dziś już ludzie w podeszłym wieku, w zdecydowanej większości są już dzisiaj bezpośrednimi świadkami tamtej wojny.

- Wiele osób urodzonych w latach 20. i 30. XX w. nie sądziło, że wybuch wojny we wrześniu 1939 r. bezpowrotnie zniszczy ich dzieciństwo. Ich bezpieczny świat zawalił się, przestał istnieć. Będąc dziećmi, doświadczyli więzień, przesiedleń, nagłego braku szkoły, często samotności po stracie najbliższych. Niektórzy z nich po okresie wojennej tułaczki znaleźli się w Radomiu. Tu osiedli i tutaj mieszkają lub mieszkali, bo niektórzy z nich już zmarli. I to oni zgodzili się, by opowiedzieć o swoich wojennych i powojennych losach. Zależało mi na zgromadzeniu nie tylko informacji z pierwszej ręki, ale chciałam ocalić od zapomnienia rodzinne archiwa. W rodzinnych szufladach jest jeszcze wiele rodzinnych pamiątek związanych z tym okresem. To, co ocalało, traktowane jest przez właścicieli jak swoiste relikwie - mówi E. Orzechowska.

Gdy wybuchła wojna, bohaterowie książki byli w wieku najmłodszych uczestników promocji   Gdy wybuchła wojna, bohaterowie książki byli w wieku najmłodszych uczestników promocji
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Autorka studiowała historię na KUL. W 1985 r. obroniła pracę doktorską. Pracowała jako nauczyciel historii w PSP 13 i 9 oraz w VI LO im. Jana Kochanowskiego i w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Radomiu. Jest autorką kilkudziesięciu artykułów naukowych i książek. Pisała między innymi o ks. Romanie Kotlarzu, kapłanie, który zapłacił życiem za zaangażowanie w robotniczy protest z czerwca 1976 r., o zaangażowaniu bernardynów w życie religijne i patriotyczne Radomia oraz o Godowie, dzielnicy miasta, która wpisała się w dzieje grodu nad Mleczną.

Promocja książki odbyła się w sali widowiskowej pod kościołem ks. filipinów. Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli pracownicy lubelskiej i radomskiej delegatury IPN, historycy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, na czele z ks. prof. Zygmuntem Zielińskim, który napisał wstęp do książki, oraz pracownicy radomskich placówek kulturalnych.

O swojej najnowszej publikacji opowiada historyk Elżbieta Orzechowska   O swojej najnowszej publikacji opowiada historyk Elżbieta Orzechowska
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Wojna oczyma dzieci  

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy