- Pismo Święte można czytać całą noc i nie czuje się zmęczenia - mówi Aleksandra Kozerska, laureatka konkursu.
Uczestnicy etapu diecezjalnego XIX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej konkursowe emocje mają już za sobą. Spotkali się w sali Oratorium św. Filipa Neri przy ul. Grzybowskiej 22 w Radomiu. Jak poinformował ks. Marcin Rogala, asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, w etapie szkolnym konkursu udział wzięło ponad 900 uczestników. Do testu sprawdzającego wiedzę o Biblii na etapie diecezjalnym usiadło 107 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Laureatką etapu diecezjalnego została Aleksandra Kozerska z IV LO im. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Zielińska z VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, a trzecie - Maria Kaszuba, również z IV LO. Laureatki wezmą udział w finale konkursu, który odbędzie się 2 czerwca w Niepokalanowie.
- Jestem zaskoczona i szczęśliwa, bo nie spodziewałam się takiego wyniku. Pytania były bardzo szczegółowe i niektóre dość trudne. Biblia w moim życiu pełni rolę fundamentalną. Nieraz doświadczyłam, że słowa w niej zawarte przynoszą spokój, pewność i nadzieję. Pismo Święte można czytać całą noc i nie czuje się zmęczenia - powiedziała A, Kozerska.
Organizatorem konkursu jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Patronat honorowy nad nim objął w naszej diecezji bp Adam Odzimek. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością Księgi Jonasza, Ewangelii wg św. Łukasza i Dziejów Apostolskich wraz ze wstępami, przypisami i komentarzami oraz słowniczkiem.
- To wspaniałe spotkać młodych ludzi, którzy kochają Pismo Święte, którzy musieli się natrudzić, by zdobyć tak dużą wiedzę. To studiowanie Biblii sprawia, że pozostaje w nas piękno Kościoła i możemy cieszyć się obecnością Pana w Piśmie Świętym – mówił bp Odzimek. Podziękował wszystkim uczestnikom konkursu, tym, którzy pomagali młodzieży w zdobywaniu biblijnej wiedzy oraz organizatorom. - Bardzo się cieszę, że już od kilku lat jego data wpisuje się w Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Ci, którzy zaklasyfikowali się do ścisłej czołówki, reprezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy biblijnej, a to pokazuje troskę katechetów i wychowawców, którzy ich w tym poznawaniu Pisma Świętego wspierają i im towarzyszą – powiedział ks. Jacek Kucharski, diecezjalny moderator Dzieła Biblijnego im Jana Pawła II.
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej przebiega w trzech etapach - szkolnym, diecezjalnym i ogólnopolskim. Za przeprowadzenie pierwszego z nich odpowiadają katecheci. Jest on przeprowadzany na podstawie materiałów dostarczonych przez organizatora. Autorami pytań na każdym etapie konkursu są bibliści z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Już 1400 szkół ponadgminazjalnych włączyło się w to „biblijne dzieło”. Najlepsi mają szansę na podjęcie studiów w trybie dziennym, bez egzaminów wstępnych, na renomowanych uczelniach wyższych. Czekają na nich również atrakcyjne nagrody, takie jak pielgrzymki do Ziemi Świętej, Rzymu czy Wilna oraz książki i upominki. Jednak największą nagrodą jest spotkanie z żywym słowem Bożym i możliwość dzielenia się nim we wspólnocie młodych ludzi, którzy opowiadają się po stronie Ewangelii. Wielu z nich, poprzez tę inicjatywę, spotyka się bliżej z Biblią po raz pierwszy.