Z okazji 75. rocznicy śmierci ”Hubala”, mjr. H. Dobrzańskiego, odsłonięto Ścianę Pamięci.
- Dla rodziny to miejsce jest symbolicznym grobem ”Hubala”, mojego dziadka. Tym większą wdzięczność chciałem wyrazić tym wszystkim, którzy przyczynili się do rekonstrukcji szańca i powstania tej pięknej Ściany Pamięci Hubalczyków - mówił Henryk Sobierajski.
Tegoroczne uroczystości przy szańcu ”Hubala” miały charakter jubileuszowy. Dokładnie 75 lat temu pierwszy partyzant II wojny światowej zginął w potyczce z Niemcami pod Anielinem koło Studzianny. Okupanci wywieźli jego ciało i pochowali w nieznanym do dziś miejscu. Szaniec to symboliczny grób bohatera. Przy nim została dziś odsłonięta Ściana Pamięci z szeregiem tablic zawierających nazwiska Hubalczyków.
- Mjr Henryk Dobrzański ”Hubal” zasługuje na to, żeby oddać mu cześć i hołd, bo był to wyjątkowy człowiek. Poprzez te uroczystości chcemy pokazać młodzieży, że takich ludzi należy naśladować. Wartości, którymi kierował się ”Hubal”, trzeba przekazywać właśnie młodemu pokoleniu - powiedział Józef Róg, starosta opoczyński.
Wśród gości, którzy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów, był Henryk Sobierajski, wnuk ”Hubala”.
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. przy Szańcu Hubala. Po niej było odsłonięcie i poświęcenie Ściany Pamięci oraz apel poległych. W długiej kolejce ustawiły się delegacje, które złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Szli w nich, między innymi, Jacek Michałowski,m szef kancelarii Prezydenta RP, Eugeniusz Grzeszczak, wicemarszałek Sejmu, parlamentarzyści, kombatanci, żołnierze, samorządowcy, przedstawiciele szkół i placówek kulturalnych.
Na uroczystość specjalny list przysłał prezydent Bronisław Komorowski. „Szaniec Hubala jest pomnikiem oręża polskiego. Tutaj na ziemi opoczyńskiej stanęli do boju ostatni żołnierze II Rzeczpospolitej i chociaż polegli, to obronili honor ojczyzny i niezłomnie dochowali jej wierności” - napisał prezydent. List głowy państwa odczytał Jacek Michałowski.
Na zakończenie odbył się pokaz szarży ułańskiej w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych.
Mjr Henryk Dobrzański ”Hubal”
Henryk Dobrzański urodził się 22 czerwca 1897 r. w Jaśle. Jako absolwent kursu w Polskich Drużynach Strzeleckich starał się, aby przyjęto go do Legionów Polskich. Na przeszkodzie jednak stał jego młody wiek, dlatego też zmienił rok urodzenia na 1896 i został przyjęty do Legionów. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zgłosił się do formującego się w Krakowie 2 Pułku Ułanów Wojska Polskiego. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Za brawurową akcję pod Borowem został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.