Wykonawcy przyjechali nie tylko z całej Polski, ale również z Litwy, Estonii, Ukrainy i Białorusi.
Piosenka religijna po raz pierwszy zabrzmiała na festiwalu w Skaryszewie 15 lat temu. Pełna nazwa tego rozśpiewanego wydarzenia to: Międzynarodowy Festiwal Piosenki Religijnej „Nowa Piosenka na Nowe Milenium”. Jego pomysłodawcą i niestrudzonym współorganizatorem jest Artur Janiak. Razem z nim w organizację tego wydarzenia włączają się: Urząd Miasta i Gminy oraz Rada Miejska w Skaryszewie, burmistrz Ireneusz Kumięga, skaryszewska parafia pw. św. Jakuba Apostoła i Publiczna Szkoła Podstawowa w Skaryszewie.
- Dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego festiwalu. Szczególne podziękowania kieruje do Artura Janiaka dobrego ducha tego przedsięwzięcia, który przygotowuje te rozśpiewane spotkania od 15 lat. To bardzo duży wkład dla środowiska ziemi skaryszewskiej - powiedział Ireneusz Kumięga.
Wykonawcy przyjechali nie tylko z całej Polski, ale również z Litwy, Estonii, Ukrainy i Białorusi. Ich wokalne zdolności oceniało jury, a na scenie towarzyszyła im tradycyjnie ekipa telewizyjnego programu „Ziarno” z producentką Lidią Lasotą. Oczywiście, z „Ziarnem” był bp Antoni Długosz, który rozśpiewał wszystkich obecnych w świątyni.
- Piosenka to wspaniały rodzaj modlitwy, dlatego będziemy śpiewali i tańczyli, by wielbić Pana Boga, który razem z nami tworzy wielką Rodzinę Bożą - powiedział bp Antoni.
W czerwcu bp A. Długosz będzie świętował złoty jubileusz kapłaństwa i z tej okazji otrzymał ogromny tort, były życzenia i specjalnie dla biskupa zaśpiewała schola „Katarzynki” z parafii św. Katarzyny w Warszawie.
Do wspólnego śpiewania włączyły się chóry mała i duża „Kantylena” z Makowca pod dyrekcją Agnieszki Szarpak, schola parafialna ze skaryszewskiej parafii i zespół wokalny z PSP w Modrzejowicach.
Z okazji jubileuszowego festiwalu organizatorzy wręczyli biskupowi i Lidii Lasocie okolicznościowe statuetki - „Nutkę podziękowania”.
Po raz trzynasty na festiwal z młodzieżą przyjechał z Wileńszczyzny ks. Szymon Wikło, który pracuje w rejonie solecznickim od ponad dwudziestu lat. Jak mówi, to, że od tylu lat przyjeżdżają do Skaryszewa to w dużej mierze zasługa pana Artura Janiaka, dyrektora festiwalu, który dba o to, żeby panująca tu atmosfera była dobra i rodzinna. - Ten festiwal zawsze jest pełen radości, pełen miłych spotkań. Pochodzę z tej diecezji i chętnie przyjeżdżam tu, bo jadę jak do siebie. Przez te trzynaście lat uzbierała się spora grupka młodych ludzi, którzy odwiedzili Skaryszew. Były to głównie osoby z polskich rodzin, ale nie zawsze - powiedział ks. Wikło.
Festiwalowym zmaganiom przyglądał się bp Henryk Tomasik. Zaproszony na scenę przez dzieci z „Ziarna”, odpowiadał na ich pytania. – Czy prawdą jest, że kto śpiewa, ten modli się podwójnie? - brzmiało jedno z nich.
- Jubileuszowy festiwal rządzi się swoimi prawami. Mamy bardzo wielu wykonawców z zagranicy. Gościliśmy wykonawców, którzy zaprezentowali może nie do końca piosenkę religijną. I tak usłyszeliśmy między innymi piosenkę „Malowany dzbanek”, a jej wykonanie było rzeczywiście artystyczne. Jury nie miało łatwego zadania bo wykonawcy reprezentowali wysoki poziom. Gratulujemy panu Janiakowi i organizatorom, że festiwal odbywa się od tylu lat – mówił ks. Dariusz Sałek, przewodniczący jury.
Nagrodę publiczności otrzymały: Magdalena Kubowicz z Raby Wyżnej i schola parafialna „Katarzynki” z Warszawy. Najwięcej honorów – nagrodę „Ziarna” i nagrodę jury – odebrała Anastazja Płachich z Estonii. Aleksandra Pacek z Modrzejowic otrzymała nagrodę ufundowaną przez Ireneusza Kumięgę, burmistrza Skaryszewa. - Specjalna nagroda za to, że w treści piosenki został zawarty Skaryszew i festiwal piosenki religijnej - uzasadniał burmistrz.
Gośćmi specjalnymi jubileuszowego festiwalu byli Olga Borys, aktorka oraz muzyk, i piosenkarz Rafał Brzozowski. Jak powiedział A. Janiak, była to ostatnia edycja festiwalu i przeszedł on już do historii. Co będzie w jego miejsce za rok - to na razie niespodzianka.
Na szczęście festiwalowe piosenki zostały zapisane, a płyty z nimi można było kupić na stoisku przed kościołem.
Ekipa telewizyjnego „Ziarna”, skrzętnie, za pomocą kamer zarejestrowała wszystko co działo się podczas festiwalu. Relację z tego wydarzenia będzie można obejrzeć 13 czerwca w TVP 1 w programie „Ziarno”.