Na błoniach przed sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej odbyła się ósma edycja Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej "Muzyką do Nieba".
– To wielka radość, że jest kontynuowane to, co zostało postanowione przez ówczesnego prezydenta Wojcieszka. To człowiek, który dużo śpiewał, kochał muzykę. Festiwal „Muzyką do Nieba” to jego inicjatywa. Z czasem do grona wykonawców dołączyliśmy osoby niepełnosprawne. To dla nich ważne i jestem wdzięczy, że przy sanktuarium Matki Bożej rozwija się pomoc i integracja – mówił kustosz sanktuarium ks. prał. Jerzy Karbownik.
– Nasze spotkanie rozpoczęliśmy modlitwą dziękując za tych, którzy pomagają. Wdzięczy jestem wszystkim, którzy pomagają, bo myślę, że to pomaga się integrować i jest to wielka radość dla niepełnosprawnych. To nasze dzieło się rozwija, zgłasza się coraz więcej zespołów. Myślę, że jest to coś pięknego i starajmy się, żeby to coraz lepiej służyło integracji i otwarciu się na drugiego człowieka, a przede wszystkim zbliżeniu do Pana Boga – dodał kustosz.
Festiwal rozpoczął się od przeglądu twórczości dziesięciu grup z ośrodków specjalnych z terenu Skarżyska-Kamiennej. Każdy z zespołów otrzymał nagrodę pieniężną i specjalny, trójkołowy rower ufundowany przez fundację „Eco-Textil”.
– Dziękuję wszystkim za organizację i zaangażowanie, że mogliśmy się przy Matce Bożej spotkać tak integracyjnie. Matka Boża, która jest otwarta na pomoc drugiemu człowiekowi, Ona daje nam dobrych ludzi. Mówimy tu o „Wtórpolu”, który od lat tak bardzo nas wspiera – podkreślał kustosz.
Konkursowe zmagania oceniało jury w składzie ks. Bartłomiej Wink, przewodniczacy, Monika Walczak, nauczycielka ze Szkoły Muzycznej w Skarżysku-Kamiennej oraz Jarosław Wiśnios, organista
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
W części konkursowej zaprezentowało się kilkanaście grup i solistów. Wykonane przez nich piosenki religijne oceniało jury w składzie: ks. Bartłomiej Wink, przewodniczący, Monika Walczak, nauczycielka ze Szkoły Muzycznej w Skarżysku-Kamiennej oraz Jarosław Wiśnios, organista.
– Festiwal cieszy się coraz większa popularnością. Jest nie tylko coraz więcej wykonawców, ale także osób, które przychodzą, żeby posłuchać wykonawców. Cieszymy się, że każdego roku wykonawcy prezentują wysoki poziom – powiedział ks. B. Wink
Po zakończonych zmaganiach konkursowych na scenie pojawili się goście specjalni wokalista Darek Bernatek i schola Chorus Angelorum z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Orońsku.
Po koncercie jury przedstawiło listę zwycięzców. Nagrody i dyplomy wręczali: bp Henryk Tomasik i Ewa Wojteczek, współwłaścicielka firmy „Wtórpol”.
W kategorii „szkół podstawowych” zwyciężyła reprezentacja PSP nr 5 „Piąteczka” ze Skarżyska. Nie przyznano drugiego i trzeciego miejsca. Wyróżnienia trafiły do Scholi Ostrobramskiej, Klaudii Gralec i Magdaleny Pukowskiej.
W kategorii „zespoły i schole” pierwsze miejsce przypadło zespołowi , „Asumpt” ze Stąporkowa, drugie scholi „Fidelis” z parafii pw. Św. Brata Alberta, trzeciego miejsca nie przyznano.
W kategorii „soliści” zwyciężyła Natalia Żak, drugie miejsce zajęli ex aequo: Weronika Fornal i Krzysztof Kasiński. Miejsce trzecie ex aequo: Rafał Błach i Małgorzata Sawina.
Na koniec festiwalu, przed skarżyską publicznością wystąpił Zbigniew Wodecki.
Organizatorem festiwalu jest Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej przy wsparciu finansowym firmy „Wtórpol”. Honorowy patronat nad imprezą objęli: bp Henryk Tomasik i Leszek Wojteczek, właściciel firmy „Wtórpol”.
Każdy z ośrodków specjalnych z terenu Skarżyska-Kamiennej otrzymał nagrodę pieniężną i specjalny trójkołowy rower ufundowany przez fundację „Eco-Textil”. Z przedstawicielami ośrodków kustosz ks. prał. Jerzy Karbownik
Krystyna Piotrowska /Foto Gość