Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wybitny filozof z Radomia

Prezydent Radosław Witkowski, wiceprezydent Karol Semik oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Wędzonka złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Leszka Kołakowskiego. Tablica umieszczona jest na kamienicy przy ul. Niedziałkowskiego 26 w Radomiu, gdzie profesor mieszkał w dzieciństwie.

– Leszek Kołakowski, honorowy obywatel miasta Radomia, człowiek wybitny, filozof. Powiedział kiedyś żartobliwie, że najmądrzejsi ludzie pochodzą z Radomia. Profesor kilka lat spędził w Radomiu. Uważam, że Leszek Kołakowski jest bardzo ważną postacią dla naszego miasta. Tacy ludzie jak Witold Gombrowicz i Leszek Kołakowski to postacie, na których chcemy budować naszą radomską tożsamość, budować nasze miasto w świecie kultury i umacniać nas na kulturalnej mapie Polski – mówił Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Wiceprezydent Radomia Karol Semik dodał: – Chciałem podkreślić, że postać prof. Leszka Kołakowskiego jest wielkim symbolem poznawczym dla ludzi młodych w Radomiu. Nie tylko postać, ale i twórczość profesora, która ciągle jeszcze niezbyt głęboko jest poznana przez naszych mieszkańców. Myślę, że przypominanie tej postaci to również okazja, aby to, co pozostawił po sobie profesor, pomagało nam dobrze społecznie funkcjonować.

Na pamiątkowej tablicy wyryto napis: „W tym domu urodził się 23 października 1927 r. i mieszkał do 1936 r. Leszek Kołakowski. Filozof, humanista, jeden z najwybitniejszych umysłów swoich czasów. Absolwent i wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, McGill University w Montrealu, The University of California, Yalle University w New Haven, All Souls College at the University of Oxford w Okswordzie, Tte Committee on Social Thought at the University of Chicago w Chicago. Uczestnik spotkań filozoficznych organizowanych przez Jana Pawła II w Castel Gandolfo. Po Marcu '68 wyemigrował z Polski. Zmarł 17 lipca 2009 r. w Oksfordzie. Honorowy Obywatel Miasta Radomia od 1993 r.

Uczył, jak przyzwoicie żyć, jak znosić cierpienie, jak przeciwstawiać się złu”.

Leszek Kołakowski, jeden z najwybitniejszych filozofów XX w., był radomianinem i chociaż w Radomiu spędził tylko dzieciństwo, zawsze o rodzinnym mieście pamiętał. Ostatni raz prof. Kołakowski był w Radomiu jesienią 2007 r., gdy przyjął zaproszenie władz miasta, Radomskiego Towarzystwa Naukowego i Resursy Obywatelskiej na uroczystości z okazji swoich 80. urodzin. Wtedy odwiedził dom przy dawnej ul. Piaski (dziś ul. Niedziałkowskiego). W czasie tej wizyty narodził się pomysł organizowania w Radomiu Festiwalu Filozofii „Okna”. Ze względu na zły stan zdrowia profesor nie uczestniczył w pierwszej edycji festiwalu. Zmarł w Oxfordzie w 2009 roku. Gmina Miasta Radomia wraz z rodziną profesora ustanowiła też specjalną nagrodę. Otrzymują ją młodzi ludzie, zwycięzcy olimpiady filozoficznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Filozoficzne. Nagroda jest wręczana corocznie podczas Radomskiego Festiwalu Filozofii „Okna” organizowanego przez Resursę Obywatelską. Oprócz zwycięzcy dodatkową nagrodę otrzymują też pochodzący z Radomia najlepsi uczestnicy olimpiady.

Imię profesora nosi pasaż nad Potokiem Północnym w Radomiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy