Pielgrzymka to 8-dniowe rekolekcje w drodze. To czas na modlitwę, refleksję, rozmowę, duchową przemianę w sakramencie pojednania. To radość spotkania z Chrystusem i Jego Matką.
Oficjalne rozpoczęcie Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę odbędzie się 6 sierpnia. Zanim pątnicy wyruszą do Częstochowy, będą uczestniczyć w Mszy św. o 9.30, sprawowanej przed Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.
Bp Henryk Tomasik tak zwraca się do pielgrzymów: „Pielgrzymka to »rekolekcje w drodze«. To czas refleksji, modlitwy i ofiary. Przypomina nam o tym, że całe życie człowieka jest pielgrzymowaniem do wyznaczonego przez Stwórcę celu. Temu »wędrowaniu« sens nadaje wiara, a realizuje się on we wspólnocie osób. (…) Temat pielgrzymki nawiązuje do modlitwy przy krzyżu Światowych Dni Młodzieży i obrazie Matki Bożej Salus Populi Romani - Ocalenie Ludu Rzymskiego. Włączamy się w ten sposób w program duszpasterski związany z przygotowaniem do XXXI Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. W czasie pielgrzymki pochylamy się bardziej nad Bożym słowem, aby odważnie wyznawać wiarę w Boże miłosierdzie i żyć według Ewangelii”.
Biskup prosi wszystkich pątników o tworzenie atmosfery braterskiej współpracy w duchu rozmodlenia i ofiary.
Osoby, które będą czuwały nad bezpieczeństwem pielgrzymów, ukończyły specjalny kurs. Zajęcia odbywały się w sali konferencyjnej radomskiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego.
- Co roku prowadzimy szkolenia tzw. porządkowych, którzy kierują ruchem na pielgrzymkach. Celem tych szkoleń jest poprawa bezpieczeństwa pieszych użytkowników ruchu drogowego, poruszających się w kolumnach w czasie pielgrzymek. Są też określone Kodeksem drogowym wymogi, jakie musi spełniać taka kolumna. O tym też porządkowi muszą pamiętać. Zwracam się z apelem do kierujących pojazdami, żeby podczas wyprzedzania nie wjeżdżali w kolumnę pieszych, bo powodują realne niebezpieczeństwo dla tych uczestników ruchu drogowego. Oni nie są chronieni ani karoserią pojazdu, ani powietrznymi poduszkami, ani pasami - mówił podinsp. Stanisław Popiel z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej w Radomiu.
Chwila przerwy w szkoleniu to okazja do zadawania pytań. Odpowiadają na nie ks. Mirosław Kszczot i podinsp. Stanisław Popiel z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej w Radomiu
Krystyna Piotrowska /Foto Gość