- Rolnik nie zniszczy ziemi, owadów, zwierząt. Do wszystkiego podchodzi z rozmysłem, bo wie, że jego plony zależą od przyrody - mówił Ireneusz Kumięga, burmistrz Skaryszewa.
W Makowcu święto plonów tradycyjnie rozpoczęło się Msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. W czasie Eucharystii dziękowano za zbiory i modlono się w intencji rolników. Został także poświęcony chleb upieczony z tegorocznego ziarna. Homilie wygłosił proboszcz ks. Andrzej Wąsik.
Ceremoniał dożynkowy z obrzędem dzielenia się chlebem oraz ośpiewanie wieńców dożynkowych odbywało się na terenie miejscowej szkoły – Zespołu Edukacji Gimnazjalnej i Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Makowcu.
Starostowie dożynek, rolnicy Bogumiła Kowalczyk i Janusz Kacperski, jeden z poświęconych chlebów przekazali na ręce Ireneusza Kumięgi, burmistrza Skaryszewa. Starosta powiedział: „Przekazujemy wam ten bochen chleba, upieczonego z ziarna tegorocznych zbóż, dzielcie go mądrze i sprawiedliwie, aby go nigdy nikomu nie brakowało”. Burmistrz po ucałowaniu chleba zapewnił, że będzie ten chleb dzielony sprawiedliwie, tak, aby nikomu na terenie gminy chleba nie zabrakło. – Dziękuje wszystkim rolnikom, wszystkim, którzy pracują na rzecz rolnictwa, za tegoroczny trud. Bez względu na to, jakie losy dotykają Polski, szacunek dla rolników jest nieprzemijający. Szanujemy rolników, szanujemy ich ciężką pracę i zawsze mamy na uwadze to, że nie pracują osiem godzin, że nie mają urlopów. Ich rytm codziennej pracy, to jest rytm wynikający z natury przyrody. Rolnik zawsze szanuje przyrodę, ziemię. Rolnik musi się wpisywać w rytm pór roku, one też wytyczają godziny jego pracy. Rolnik nie zniszczy ziemi, owadów, zwierząt. Do wszystkiego podchodzi z rozmysłem, bo wie, że jego plony zależą od przyrody – mówił zwracając się do rolników Ireneusz Kumięga. Na uroczystość przybyło bardzo wielu znamienitych gości, których burmistrz powitał i zaprosił na scenę. Po zakończeniu okolicznościowych przemówień, można było skosztować tego, co na swoich stoiskach proponowały poszczególne sołectwa. A wszystko było wyborne.
Na scenie prezentowały się zespoły ludowe i śpiewacze. Wystąpili także uczniowie z miejscowej szkoły. Nie zabrakło dożynkowych konkursów dla dorosłych i dla dzieci.
Dożynki zakończyły się zabawa taneczną.