Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Cultura Porta Fidei

Wystawy, koncerty, filmy, spotkania z ciekawymi gośćmi - to wszystko czeka na tych, którzy przyjmą zaproszenie organizatorów Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

Kolejny Tydzień Kultury Chrześcijańskiej tradycyjnie będzie się odbywał się pod hasłem Cultura Porta Fidei (kultura bramą wiary).

- Głęboka kultura zawsze prowadzi do wiary i odkrywania Boga. Jeśli coś przeżywamy głęboko, to dotykamy samego Boga. Kultura jest wyrazem i przejawem wiary. Każdy TKCh przeżywamy inaczej. W tym roku w związku z Rokiem Życia Konsekrowanego chcemy pokazać zaangażowanie osób życia konsekrowanego w kulturę. Wiemy o tym bardzo mało, a te osoby także działają na płaszczyźnie kultury - są rzeźbiarzami, muzykami, pisarzami, poetami - mówił ks. kan. Piotr Walkiewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego radomskiej kurii.

O tym, co przygotowali organizatorzy Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, opowiadali podczas konferencji prasowej ks. kan. Piotr Walkiewicz oraz członkowie Stowarzyszenia „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum - Joanna Nagay z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu i Wojciech Sałek z Radia Plus Radom

- Biblioteka współorganizuje to wydarzenie i skupia się na promowaniu książki. Po raz trzeci, we współpracy z Polskim Wydawnictwem Encyklopedycznym (Polwen), mamy możliwość pokazania kiermaszu książki katolickiej. PWE są również dystrybutorem dla ponad 40 wydawnictw katolickich w Polsce. Ta współpraca się rozszerza, dzięki temu w trakcie kiermaszu będzie można kupić książkę z kiermaszowym rabatem - mówiła Joanna Nagay. Organizatorzy Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej to: Wydział Duszpasterski Kurii Diecezji Radomskiej i Stowarzyszenie „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich w Radomiu, Kongregacją Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu, Ośrodkiem Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Polskim Wydawnictwem Encyklopedycznym (Polwen).

Program TKCh

4 października (niedziela)

18.00 - Msza św. inaugurująca TKCh. Eucharystii przewodniczył będzie bp Piotr Turzyński

19.00 - (po Mszy św.) w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Struga 31 A (ul. Miła) w Radomiu odbędzie się rozmowa pt. „Satyra w życiu publicznym”. Wojtek Sałek będzie rozmawiał z Janem Pietrzakiem, znanym satyrykiem - ikoną walczących o niepodległość Polski.

5 października (poniedziałek)

12.00 - w Miejskiej Biblioteka Publicznej im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich przy ul. J. Piłsudskiego 12 w Radomiu zostanie zainaugurowana 3. edycja Kiermaszu Książki Katolickiej, a następnie odbędzie się wernisaż wystawy Marty Trojanowskiej poświęconej ks. Janowi Twardowskiemu „Za drzwiami duszy i słów”.

18.00 - w kinie Helios przy ul. Poniatowskiego 5 w Radomiu odbędzie się jedna z pierwszych w Radomiu projekcji filmu „Czy naprawdę wierzysz”. Twórcy znanego filmu „Bóg nie umarł” opowiedzą, co dzieje się w życiu ludzi, którzy odważyli się naprawdę zaufać Bogu (bilety na seans w promocyjnej cenie).

6 października (wtorek)

12.00 - w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich przy ul. J. Piłsudskiego 12 w Radomiu Joanna Nagay poprowadzi spotkanie z Grzegorzem Górnym, reporterem, eseistą, publicystą, reżyserem, producentem filmowym i telewizyjnym pt. „Wiara i rozum czy wiara kontra rozum? Dylematy współczesnego człowieka”.

18.45 - w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga przy ul. 25 Czerwca 70 w Radomiu odbędzie się spotkanie z s. dr hab. Agatą Mirek ze Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej, która badała losy sióstr zakonnych w więzieniach stalinowskich; owocem tych badań jest między innymi książka: „Siostry zakonne w obozach pracy w PRL w latach 1954-1956”; następnie będzie miał miejsce wernisaż wystawy prac s. Urszuli Sępkowskiej ze Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej oraz s. Natanaeli Błażejczyk ze Zgromadzenia Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo. Siostry są absolwentkami Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i, wypełniając prace związane z posługą zakonną, są w dalszym ciągu tworzącymi artystkami. Wtorkowy wieczór ma zwrócić naszą uwagę na wielkie dzieła artystyczne i naukowe, które powstają dzięki pracy i wrażliwości przedstawicieli życia konsekrowanego w Polsce.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy