Tegorocznym wykładom i debatom VIII Tygodnia Społecznego w Radomiu przyświecało hasło: "Dziedzictwo św. Jana Pawła II w życiu społecznym".
- Bez wątpienia w tych spotkaniach wróciła myśl Jana Pawła II. Wróciły jego postać, urok jego świętości i bliskości - mówi ks. Andrzej Jędrzejewski, socjolog, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej i proboszcz radomskiej parafii św. Stefana, główny organizator Tygodnia.
Wskazując na sukcesy imprezy, ks. Jędrzejewski mówi też o tym, co się nie udało. Ubolewa, że na spotkaniach zabrakło młodzieży oraz że nie pojawił się żaden parlamentarzysta. - Jest kampania wyborcza i być może są bardzo nią zajęci, ale mówiliśmy bardzo dużo o politycznej i publicznej działalności Jana Pawła II. Na pewno wielu mogłoby znaleźć ważne podpowiedzi i inspiracje - zaznacza.
Obchody Tygodnia Społecznego rozpoczęła Msza św., której w kościele ks. filipinów przewodniczył bp Henryk Tomasik. - Droga dojrzałości potrzebuje przewodników, a takim dla naszego narodu i całego świata był bez wątpienia św. Jan Paweł II - mówił w homilii ordynariusz. Po Eucharystii odbyło się spotkanie z Brygidą Grysiak, znaną dziennikarką.
Kolejne wieczorne spotkania wiązały się z wykładami znanych i wybitnych specjalistów. Prof. Andrzej Nowak mówił o rozumieniu polskiej historii przez Karola Wojtyłę. Historyk wskazał na przedwojenną szkołę jako źródło patriotyzmu i postrzegania naszych dziejów. "Myślę o Polsce ateńskiej, ale doskonalszej o chrześcijaństwo" - pisał K. Wojtyła na progu wojny do Mieczysława Kotlarczyka, swojego duchowego mistrza. A. Nowak przypomniał też postacie grane przez późniejszego papieża w podziemnym Teatrze Rapsodycznym. - Trzeba tu przywołać najpierw Króla-Ducha z dramatu Słowackiego. Jan Paweł II potem, po latach, gdy przyjeżdżał do Polski, był takim Królem-Duchem zmagającym się o rząd naszych dusz - mówił historyk. Niezwykle interesującym dopowiedzeniem do tego wykładu był referat prof. Zdzisława Krasnodębskiego, socjologa, filozofa i publicysty. Wykładowca z Bremy podjął temat "Filozofia polityczna św. Jana Pawła II".
- Dla mnie najtrudniejsze było spotkanie parlamentarzystów, gdzie z jakąś kulturą słowa i otwartością na słuchanie drugiej strony pojawiły się różnice co do zajmowanych stanowisk. Ludzie, którzy przyszli na debatę prowadzoną przez Wojtka Sałka z Radia Plus Radom, mogli ocenić sami, bo próbowaliśmy konfrontować stanowiska parlamentarzystów z nauczaniem papieża. Ocenę zostawiam słuchaczom - mówi ks. Jędrzejewski. W debacie wzięli udział: Elżbieta Radziszewska (PO, wicemarszałek Sejmu RP), Stanisław Karczewski (PiS, wicemarszałek Senatu RP), Beata Kempa (SP) i Stanisław Kalemba (PSL). Debatę poprzedził wykład o. Macieja Zięby, teologa i filozofa. Znany dominikanin przypomniał etyczny fundament demokracji według św. Jana Pawła II. - Homo democraticus (człowiek zdolny do demokracji) mógł się zrodzić tylko w chrześcijaństwie. Pokazuje to fiasko arabskiej wiosny. Żeby nie wiem, jak próbowano nam wmawiać coś innego, Europa ma korzenie chrześcijańskie - mówił o. Zięba.
Ostatni dzień Tygodnia to wykład prof. Michała Królikowskiego, prawnika, byłego podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, świeckiego oblata dominikańskiego, który mówił o prawie i polityce widzianej w optyce nauczania Jana Pawła II. M. Królikowski wskazał tu na cztery fundamentalne zasady: konieczność budowania na wolności i prawdzie, budowanie na dobru wspólnym i solidarności, tworzenie kultury życia i miłości oraz wymóg zachowania katolickiej tożsamości.
- Bałem się zmiany miejsca, jak ona wpłynie na frekwencję. Ale wyszło dobrze. Cieszymy się, że ta frekwencja była dobra. Bardzo wdzięczny jestem księżom filipinom, gospodarzom i współorganizatorom, którzy na każdym polu zadbali o to, żeby można było ten Tydzień Społeczny sprawnie przeprowadzić. Chcę przypomnieć, że organizatorami VIII Tygodnia Społecznego, obok księży filipinów, były Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej oraz Stowarzyszenie "Civitas Christiana”.