W niedzielę Mszą św. w radomskim kościele pw. MB Miłosierdzia został zainaugurowany Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Eucharystii przewodniczył bp Piotr Turzyński, który jest jednym z prekursorów tego cyklicznego wydarzenia.
Rozpoczynając Eucharystię, biskup podkreślił, że wszyscy jesteśmy zobowiązani do tego, żeby pozostawić po sobie piękne dziedzictwo. W homilii przypominał, że trzeba sobie uświadomić też, że przedmiotem kultury jest piękno. Ale nie chodzi tylko o estetyzm, zewnętrzną formę, chodzi o to, aby zobaczyć obok piękna dobro i prawdę. Bez prawdy kultura staje się pusta.
– Kultura chrześcijańska podnosi, buduje, jest związana zawsze z prawdą i o taką kulturę zabiegamy, taką kulturę chcemy tworzyć. Tylko taka jest godna człowieka stworzonego na obraz i podobieństwo Boga. I nie mamy tu czego się wstydzić przez wieki. Chrześcijaństwo budowało szkoły, tworzyło cywilizację, otwierało kulturę medyczną, filozoficzną. Tworzyło architekturę, obrazy, muzykę. Trzeba powiedzieć o św. Franciszku. Jego szopki, przedstawienia narodzin Pana Jezusa były niezwykłą sztuką dostępną dla każdego i podnosiły serca ku Panu Bogu – mówił bp Piotr. Wymieniał ludzi kultury z najwyższej półki, ale zaznaczył, że przecież wszyscy tworzymy kulturę. Piękny jest nasz liturgiczny śpiew, nasze chrześcijańskie pieśni, godzinki, Gorzkie Żale. – W prawdziwej sztuce jest zawsze miejsce dla ducha – zaznaczał. Przypominał, że trzeba tworzyć kulturę, bo nie wszyscy przyjdą do kościoła, nie wszyscy otworzą Ewangelię, ale usłyszą i zobaczą nasze dzieła, naszą twórczość i to ich jakoś pociągnie do Boga.
Biskup dziękował za ludzi, którzy tworzyli kulturę i zostawili po sobie piękne i wspaniałe dzieła. Homilię zakończył tak: – Nasi bracia chrześcijanie tworzyli i nadal tworzą wspaniałą kulturę. Trzeba zawsze uświadamiać sobie, że duszą kultury jest kultura ducha. I tu wszyscy jesteśmy twórcami, tworzymy siebie. Kultura ducha sprawia, że jakoś lepiej się żyje, że stajemy się bardzo szczęśliwi, że zbliżamy się do Boga i chodzimy Jego ścieżkami. Jest szczęśliwy człowiek, który się boi Pana i chodzi Jego drogami. Szczęśliwy człowiek, który ma w sobie kulturę ducha.
Oprawę muzyczną Eucharystii zapewniła schola z Orońska.
Po Mszy św. odbyło się spotkanie ze znanym satyrykiem, ikoną walczących o niepodległość Polski – Janem Pietrzakiem. Artysta wystąpił razem z zespołem. Treścią spotkania był temat „Satyra w życiu publicznym”. Nawiązywał do historii naszej ojczyzny, naszych zwycięstw, z których powinniśmy być dumni. Wszystko przeplatał znanymi piosenkami, tymi, które w trudnych czasach były ku pokrzepieniu serc. Gdy śpiewał „Żeby Polska była Polską”, obecni wstali z miejsc. Występ J. Pietrzaka również zakończyły oklaski na stojąco.
Bp Piotr Turzyński przewodniczył Eucharystii sprawowanej na rozpoczęcie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej
Krystyna Piotrowska /Foto Gość