Dzień Wspólnoty jest ważnym wydarzeniem dla wszystkich członków Ruchu. W ten sposób młodzież przygotowuje się do owocnego przeżycia Światowych Dni Młodzieży, a małżeństwa i rodziny wypraszają dla siebie Boże dary i opiekę Świętej Rodziny.
Na I Dzień Wspólnoty do Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie przyjechały wszystkie wspólnoty Ruchu Światło-Życie, kręgi Domowego Kościoła, ministranci i schole.
W sanktuarium znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny. Od ponad 300 lat w sanktuarium posługują księża filipini. W tym roku przypada jubileusz 500-lecia urodzin św. Filipa Neri - "stygmatyka Ducha Świętego". Dlatego wybór tego miejsca na Dzień Wspólnoty nie jest przypadkowy.
Spotkanie rozpoczęło się od zawiązania wspólnoty. Po konferencji dotyczącej św. Filipa Neri odbyły się spotkania w grupach. Te dla dzieci i młodzieży miały miejsce w szkole. Przed Eucharystią wszyscy adorowali Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
Na spotkaniu obecni byli Bożena i Janusz Jemiołowie, którzy od 21 lat są małżeństwem. Od 20 lat są związani z Domowym Kościołem, a od lat trzech pełnią posługę pary diecezjalnej.
- Ten rok przeżywamy pod hasłem „W Mocy Ducha Świętego”. To spotkanie chcemy przeżywać pod tym hasłem i szczególnie przyzywać Ducha Świętego, aby On nas prowadził w naszej formacji, ale też w naszych rodzinach, naszych trudach wychowania dzieci i w naszych małżeństwach. Dobrze, że na początku tego roku formacyjnego, kiedy przyzywamy Ducha Świętego, jesteśmy w tym sanktuarium, patrzymy na wzór służby Chrystusowi, takiego oddania się do końca; na dzieło Maryi i Jej życia, Jej pokory. Prosimy Maryję o wstawiennictwo w intencji naszych rodzin - powiedziała pani Bożena.
Motywem pielgrzymowania do sanktuarium w Studziannie była także modlitwa wspólnot w intencji Nadzwyczajnego Synodu Biskupów o rodzinie.
- Chcemy włączać się w obrady synodalne. Robimy to przede wszystkim naszą modlitwą i przykładem życia. W imieniu całego Domowego Kościoła i gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie para krajowa napisała list do papieża z prośbą i troską, żeby podkreślać nasz sakramentalny charakter małżeństwa, na którego straży stoimy. Czujemy moc Chrystusa, którego zaprosiliśmy do naszych małżeństw . Chcemy to przekazywać i o tym świadczyć – mówił J. Jemioł.
Eucharystii przewodniczył ks. kan. Daniel Swend. Rozpoczynając Mszę św., powiedział: - Eucharystia to dziękczynienie, chcemy dziękować Bogu za to wszystko, co w nas zdziałał, ale też prosić, żeby nas obdarzał tymi łaska mi, które w zbliżającym się czasie są nam bardzo potrzebne. W czasie naszych grupowych spotkań odkrywaliśmy moc Ducha Świętego w Biblii. Ale bardziej jest nam potrzebne nowe odkrywanie powiewów Ducha Świętego w naszym codziennym życiu, w naszych wspólnotach, naszych rejonach, w tym wszystkim, co każdego dnia podejmujemy.
Homilię wygłosił ks. kan. Bolesław Mikrut. Przypominał, że naszym głównym zadaniem jest to, by dorastać do tej postawy, by otwierać się na działanie Ducha Świętego. Pozwolić Mu, aby w nas działał, współpracować z Jego darami i w ten sposób doświadczyć Jego mocy.
- Cieszę się, że jesteśmy dziś w tym miejscu, które w sposób szczególny ukochała Matka Boża, która staje się naszą pośredniczką u Boga. Mamy taką wspaniałą okazję, by w tym miejscu wyrazić naszą modlitwę, byśmy tak jak Ona umieli współpracować z Duchem Świętym, tak jak Ona umieli się otwierać na Jego dary. I tak jak Ona przynosić Jego owoce - powiedział na zakończenie homilii.
Po Mszy św. wszyscy spotkali się na wspólnej agapie. Gorący posiłek i ciasta zapewniły panie z koła Gospodyń Wiejskich w Kraśnicy.
- Do sanktuarium przyjechało bardzo wiele rodzin z dziećmi. Chcemy modlić się o świętość rodzin, żeby Święta Rodzina pomagała im dźwigać trudy dnia codziennego. To jest też taki kontekst synodu o rodzinie i chcemy modlić się za biskupów, za przedstawicieli rodzin, które są na tym synodzie, takie światło Ducha Świętego. To spotkanie, to nie tylko Msza św. ale także spotkania w grupach, gdzie rozważaliśmy temat „Duch Święty w Biblii”. Był rozważany fragment Pisma Świętego, mówiący o tym, że bez pomocy Ducha Świętego nie możemy powiedzieć, że Panem jest Jezus. Każdy z nas otrzymał też jakieś charyzmaty. Ważne, żeby je odkryć i się nimi dzielić dla dobra wspólnoty - we wspólnocie - powiedział ks. Grzegorz Lipiec diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie.
Dzień Wspólnoty zakończył się zawierzeniem rodzin i Ruchu Światło-Życie Świętej Rodzinie. Akt zawierzenia odczytali Ewelina i Michał Podlewscy.