- To miejsce daje nam poczcie tożsamości religijnej i wspólnoty, która stale się rozwija - mówił parafianin Paweł Szczepanowski, witając gości przybyłych na uroczystość dedykacji kościoła pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Radomiu (os. Południe I).
Po powitaniu gości na czele z bp. Henrykiem Tomasikiem, który przewodniczył celebracji, początki tworzenia parafii i budowy kościoła przypomniał ks. kan. Czesław Wawrzyńczak, proboszcz i budowniczy świątyni: - Początki naszej parafii złączyły się ściśle z przybyciem do diecezji nowego ordynariusza, bp Edwarda Materskiego, który widział potrzebę tworzenia nowych parafii w szybko rosnących osiedlach Radomia. Od stycznia do marca 1984 r. trwały usilne poszukiwania terenu do kupienia pod nowy kościół w dzielnicy Żakowice, gdzie zaczęło powstawać nowe osiedle mieszkaniowe (dziś Południe I). W końcu kwietnia 1984 r. bp E. Materski na naszym osiedlu poświęcił plac pod powstający punkt katechetyczny oraz krzyż, przy którym odprawił pierwszą Mszę św. Koncelebrowali ją ks. Lucjan Wojciechowski, proboszcz macierzystej parafii pw. św. Teresy, i wikariusz ks. Henryk Skuza, którego ordynariusz ustanowił proboszczem nowo powstającej parafii Chrystusa Dobrego Pasterza - opowiadał proboszcz.
Zacheuszkę, lampkę na ścianie namaszczonej świątyni, zapala ks. Czesław Wawrzyńczak, budowniczy kościoła
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Ks. Wawrzyńczak objął probostwo parafii w 1993 r. Prace budowlane rozpoczęto w kwietniu 1997 r., a we wrześniu bp Edward Materski poświęcił fundamenty kościoła. Kamień węgielny świątyni poświecił w Krakowie papież Jan Paweł II. Po pięciu latach na budowanym kościele został położony dach i wykończono dom parafialny. W październiku 2003 r. mury nowego kościoła poświecił bp Zygmunt Zimowski. Mszę św. w murach nowego kościoła w Boże Narodzenie 2003 r. celebrował bp Edward Materski. W 2009 r. dobudowana została wieża kościelna. Cały czas trwało doposażanie i upiększanie świątyni. Misje przed uroczystą dedykacją kościoła przeprowadził biblista ks. Jacek Kucharski, wykładowca WSD Radom i diecezjalny moderator Dzieła Biblijnego.
- Tutaj możemy być sobą. Tutaj odnajdujemy ciszę potrzebną do kontemplacji. Tu przychodzimy niczym do matecznika, tu wracają ci, którzy udali się za granicę. Tutaj napełniamy się energią duchową do pokonywania życiowych trudności. Z tym miejscem wiążą się nasze wspomnienia, gdy dojrzewaliśmy do małżeństwa, uczestnicząc w grupach religijnych. Tutaj z radością obserwujemy wzrastanie naszych pociech - mówił P. Szczepanowski.
Poświęcenia kościoła dokonał bp Henryk Tomasik. - Centrum każdej świątyni stanowi ołtarz. On przypomina Chrystusową ofiarę złożoną na krzyżu. Poświęcenie go jest najważniejszym momentem dedykacji kościoła. To na nim sprawowana jest każda Eucharystia i wokół niego gromadzi się cała wspólnota. Wychodząc stąd, wierni budują Kościół obecny w ich sercach i dający świadectwo światu - mówił ordynariusz.
- "W każdym położeniu dziękujcie". Te słowa św. Pawła zachęcają nas do takiej postawy, bo ona jest istotowo złączona z drogą każdego chrześcijanina. My tutaj mamy za co dziękować Panu Bogu i ludziom - powiedział na zakończenie uroczystości parafianin Marian Łukomski.
Autorem projektu świątyni jest architekt Tadeusz Derlatka
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość