Nowy numer 25/2018 Archiwum

Pożar u bezdomnych

Dziś w Radomiu ok. 5.00 rano w jednym z opuszczonych budynków w centrum miasta zapaliły się sterty śmieci. Rychło okazało się, że w pustostanie nocują bezdomni.

Policja wyprowadziła 6 osób. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia przez ogrzewających się bezdomnych. Dziś nad ranem w Radomiu temperatura spadła poniżej zera.

- W tej chwili mamy kontakt z około 60 osobami bezdomnymi w kilku miejscach Radomia. Natomiast do Domu dla bezdomnych, który prowadzi Caritas Diecezji Radomskiej przy ul. Zagłoby 3 (os. Glinicie), wczoraj zgłosiło się tylko dwóch panów - mówi Agnieszka Wolszczak, streetworkerka Caritas.

Wśród bezdomnych są uzależnieni, a osoby pod wpływem alkoholu nie mogą przebywać w noclegowni. Mimo zagrożenia zdrowia, a nawet życia, wielu uzależnionych bezdomnych nie chce rezygnować z picia. Znajdują miejsca, z reguły opuszczone, i tam starają się bezpiecznie spędzać noce. We dnie ruszają w miasto. - My, streetworkerki, staramy się znajdować takie miejsca i docierać do tych ludzi. Ważną sprawą jest wzbudzenie wśród nich zaufania do nas. Przynosimy im ubrania, ciepłe okrycia i jedzenie. Niejeden z naszych podopiecznych już tak przywykł do swojej bezdomności, że wręcz nie chce wybierać innej formy życia - mówi A. Wolszczak.

Tych ludzi nie można pozbawiać pomocy. - Nie przeganiajmy ich. Zdarza się, że takie pustostany, gdzie przebywają bezdomni, po tym, gdy zostaną wygonieni, mają zamurowywane okna i drzwi. Jeśli widzimy takie miejsca, zawiadamiajmy Straż Miejską (tel. 986) - apeluje streetworkerka.

Radom, mimo wielu zapewnień, nadal nie ma ogrzewalni. W takich miejscach nie ma wymogu trzeźwości, a bezdomni czy po prostu zmarznięci ludzie mogliby przebywać choć kilka godzin w cieple, mając okazję wypić gorącą herbatę i otrzymać posiłek.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma