Nowy numer 19/2021 Archiwum

Wracają stare i piękne nagrobki

Od 20 lat cel jest ten sam: ratowanie najcenniejszych nagrobków radomskiej nekropolii. Kwestę przeprowadzi Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ul. Limanowskiego w Radomiu.

Kwestowanie na tym cmentarzu rozpoczęło się po kradzieży i zniszczeniu Anioła Ciszy w 1995 r.

- Zebrała się wtedy grupa społeczników, która zawiązała komitet. Uważała bowiem, że należy jak najszybciej przywrócić ten symbol nekropolii. Rok później anioł wrócił na swoje miejsce, ale nie była to zasługa naszego komitetu. Był to dar Szczepana Kowalskiego dla bp. Edwarda Materskiego. My z pieniędzy, które udało się zdobyć podczas kwest, podjęliśmy się renowacji kolejnych nagrobków. Pierwszym z nich był grób rodziny Herdinów - opowiada o początkach Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący komitetu.

Do udziału w kweście zachęcają (od lewej): ks. Piotr Zamaria, Jerzy Przyborowski - przewodniczący komitetu i Sławomir Adamiec   Do udziału w kweście zachęcają (od lewej): ks. Piotr Zamaria, Jerzy Przyborowski - przewodniczący komitetu i Sławomir Adamiec
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
- Za nazwą Społecznego Komitetu Ochrony Cmentarza kryją się twarze wielu ludzi, którzy niestrudzenie pracują na rzecz tego miejsca i na to, żeby ocalić i utrwalić historię i pochowanych tutaj. Jestem ogromnie wdzięczny. Bardzo za to dziękuję wszystkim, którzy angażowali się do tej pory, i którzy będą się angażowali. To są setki ludzi, którzy jako społecznicy poświęcają czas, przychodzą i oddają część siebie na rzecz tego miejsca. Doceniam ten wysiłek, ale nie tylko ja. Myślę, że wielu radomian widzi to i docenia. Ogromnie się z tego cieszę, bo to miejsce zasługuje na taką pamięć, na taką troskę. To miejsce, w którym my wszyscy, ja osobiście, też uczymy się historii - mówi ks. Piotr Zamaria, dyrektor cmentarza.

Do tej pory z zebranych funduszy, a było to ponad pół miliona zł, odrestaurowano 17 zabytkowych nagrobków. - W tym roku realizujemy dwie ważne renowacje. Są to restauracja grobu Maryanny Chludzińskiej oraz konserwacja nagrobka dzieci Wielichowskich. Koszt prac to prawie 30 tys. zł - ok. 22 tys. zł na grób Maryanny Chludzińskiej i ok. 6 tys. zł na nagrobek dzieci - informuje S. Adamiec.

Tegoroczna kwesta odbędzie się w sobotę i w niedzielę, 31 października i 1 listopada. Kwestarze będą zbierać datki od 9.00 do 15.00, a jeśli dopisze pogoda, to do 16.00. - Wśród kwestujących będą osoby życia społecznego, tradycyjnie samorządowcy, parlamentarzyści, artyści, lekarze. Co roku też chce kwestować coraz większa liczba młodzieży. Zapraszamy do udziału w naszej kweście - zachęca S. Adamiec.

Nagrobek dzieci Wielichowskich stanie gdzieś tutaj, w alei aniołów   Nagrobek dzieci Wielichowskich stanie gdzieś tutaj, w alei aniołów
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama