Już jutro, 21 listopada, nastąpi otwarcie bazy rodzin. Darczyńcy będą mogli wybrać rodziny, dla których chcą przygotować świąteczną paczkę. Wystarczy wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl.
Właśnie rusza XV ogólnopolska edycja Szlachetnej Paczki. Jej idea jest prosta. Rodziny będące w potrzebie dostają konkretną mądrą pomoc, która daje im nadzieję na lepsze jutro i impuls do zmiany.
Wolontariusze, czyli drużyna SuperW, szukają rodzin w potrzebie, następnie spotykają się z nimi, diagnozują ich sytuację, poznają konkretne potrzeby i podejmują decyzję o włączeniu do projektu. Darczyńcy wybierają rodzinę i przygotowują dla niej konkretną pomoc.
- Darczyńcą może zostać każdy! Paczkę tworzą grupy ludzi, rodziny, znajomi, pracownicy firm, biznesmeni, sportowcy… lista jest długa. Jednej z moich rodzin w zeszłym roku Paczkę przygotowywała między innymi szefowie i pracownicy niewielkiej radomskiej firmy, grupa studentów z Duszpasterstwa Akademickiego oraz grupa znajomych. Każdy może pomóc, wystarczy trochę chęci. Bo w Paczce nie pomagają rzeczy - pomagają ludzie, którzy stwarzają warunki do zmiany na lepsze - mówi Klaudia Miśkiewicz, wolontariuszka i liderka rejonu Radom Północ, która w projekcie bierze udział drugi raz.
Często potrzeby rodzin są bardzo podstawowe. Potrzebują jedzenia, środków czystości, przyborów szkolnych dla dzieci. Ale mają też większe potrzeby, jak opał na zimę, łóżko, sprzęty czy ubrania na zimę. - Jedna z rodzin, które poznałam w tej edycji, potrzebuje kuchenki na butlę gazową. Posiada tylko jedno działające miejsce na płycie elektrycznej, przez co zarówno opłaty za prąd są większe, jak i ciężko ugotować samotnej matce obiad dla dwójki dzieci. W innej rodzinie jedenastoletnia dziewczynka zapytana przeze mnie, co chciałaby dostać, o czym marzy, odpowiedziała, że o krześle do biurka, bo nie ma na czym siedzieć odrabiając lekcje - mówi Klaudia. - Rodziny, które zostają włączone do projektu nie poddają się, biorą odpowiedzialność za własne życie i na miarę swoich możliwości próbują walczyć o lepsze jutro.
Wolontariuszka Maja Kalinkowska mówi, że w projekcie urzeka ją to, że rodziny nie zgłaszają się same, że bieda nie jest dla nich sposobem na życie, a pomimo trudności finansowej, relacje w rodzinie są bogate. - Doceniam wsparcie, zaangażowanie wszystkich, pomoc i miłość. To, że dzieci dla rodziców są najważniejsze, że rodzice są gotowi zapominać o swoich potrzebach. Urzeka mnie determinacja i walka o tzw. lepsze jutro. Aktywne działanie. A niesamowite jest to, że te rodziny próbują radzić sobie same - nie proszą, choć potrzebują. I że dostrzegają wokoło siebie bardziej potrzebujących i wielokrotnie sami pomagają - opowiada.
Marta Mazur, wolontariuszka, przyznaje, że najpiękniejszym prezentem jest przekazanie uśmiechu i nadziei: - Czasem nie liczą się słowa, ale po prostu wsparcie i wysłuchanie - to jest właśnie Szlachetna Paczka. Dzięki temu projektowi mogę być z rodzinami, które potrzebują uwagi. Spotkanie z rodziną, która boryka się z problemami zdrowotnymi i finansowymi, uświadomiło mi, że nigdy nie wiadomo, co przyniesie los i co czeka na nas następnego dnia. Najpiękniejsze, co można doświadczyć, to determinację, walkę o lepsze jutro i miłość. Dlatego warto pomagać!
- Chęć niesienia pomocy to pierwszy argument, który skłonił mnie do dołączenia do tego dzieła - mówi Ela Pyrka, która jest również wolontariuszką w rejonie Radom Północ. - Teraz widzę, że i ja mogłam wiele zyskać przyłączając się do zespołu Szlachetnej Paczki. Spotkania z rodzinami to czas, który ubogaca. Kiedy widzi się ludzi, którzy pomimo przeciwności losu nie tracą pogody ducha i ze wszystkich sił starają się zmienić to, co jest dla nich trudne, wtedy przychodzi myśl: Czy ja też potrafię tak się cieszyć każdym dniem i nie narzekać na coś, co w rzeczywistości jest błahym problemem. Od tych rodzin naprawdę wiele można się nauczyć, przede wszystkim skromności i pozytywnego patrzenia w przyszłość. Postawa poznanych rodzin buduje i jeszcze bardziej motywuje do działania.
Inne miasta i miejscowości w naszej diecezji też aktywnie włączyły się w projekt Szlachetnej Paczki. W Radomiu oprócz rejonu Radom Północ, jest jeszcze Radom Południe. Swoje rejony mają też m.in. Opoczno, Lipsko, Wierzbica, Szydłowiec, Przysucha i Zwoleń. Wszyscy wolontariusze zachęcają, by wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl, wybrać rodzinę i w ten sposób zmienić świat na lepsze, bo jak mówią: naprawdę warto!
Wolontariusze jednego z zespołów rejonu Radom Północ
Archiwum wolontariuszy