Niemiłosierny sługa nie chciał darować dłużnikowi 100 denarów, gdy sam winien był 10 tys. talentów. Jaka to dysproporcja?
Ta znana ewangeliczna przypowieść stała się dla bp. Henryka Tomasika podstawą zobrazowania, czym jest Boże miłosierdzie. Ordynariusz w radomskiej katedrze otworzył i jako pierwszy przeszedł przez jubileuszową bramę Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia, ogłoszonego i zapoczątkowanego w miniony wtorek przez papieża Franciszka. - Owe 10 tys. talentów to, po przeliczeniu, kwota, jaką należałby wypłacić za rok pracy wszystkim radomianom, miastu liczącemu ponad 230 tys. mieszkańców, a 100 denarów stanowi tyleż dniówek jednego pracownika. Panu Bogu dziękujemy za Jego dar niewysłowionego miłosierdzia. A Rok Miłosierdzia, który dziś otwieramy na poziomie diecezji, zawierzamy Najświętszej Maryi Pannie. Ona najpełniej zna tajemnice Bożego miłosierdzia. Ona szczególnie i wyjątkowo doświadczyła miłosierdzia, a równocześnie okupiła swój udział w objawieniu miłosierdzia ofiarą serca - mówił bp Tomasik.
Otwarcie jubileuszowej bramy w radomskiej katedrze zostało złączone z rozpoczęciem w diecezji czasu jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski. Stąd na celebrację w katedrze zostali zaproszeni dziekani wszystkich dekanatów z delegacjami wiernych. Ci otrzymali jubileuszowe świece, które będą zapalane w stolicach dekanatów w wyjątkowych okolicznościach. - Prawie nie pamiętam uroczystości 1000-lecia chrztu Polski, bo wówczas byłem małym chłopcem, ale mam w świadomości jakąś podniosłość tamtego czasu. Tym bardziej się cieszę, że dziś mogłem odebrać świecę jubileuszu 1050-lecia i zawiozę ją do parafii - mówi pan Henryk.
Kończąc celebrację, bp Tomasik wskazał na dwie zewnętrzne inicjatywy, które w Roku Miłosierdzia będą miały swe znaczenie duchowe. - Dziś na poziomie diecezji zainaugurowaliśmy Jubileusz Roku Miłosierdzia. Podczas obchodów możemy uzyskiwać odpust zupełny, a warunki i miejsca jego uzyskania prezentuje stosowny dekret. Dobrze się stało, że obchodom jubileuszu będą towarzyszyć dwa ważne zewnętrzne znaki. Pierwszym jest możliwość codziennej spowiedzi w radomskiej katedrze: od 9.00 do 12.00 i od 14.30 do 17.00. Dyżury w konfesjonale podjęli księża z seminarium, kurii, sądu biskupiego i innych instytucji diecezjalnych. A drugi znak to całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu w sanktuarium MB Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej - ogłaszał ordynariusz.