Dzięki mapie można poznawać diecezję radomską. Dwie wersje papierowe ukazały się w grudniu, trzecia została ustawiona przed katedrą.
- Koło połowy stycznia, jeśli nie przeszkodzi atak zimy, przed katedrą stanie duża tablica z mapą diecezji, ponadtrzykrotnie większa od wydrukowanej w grudniu ubiegłego roku na papierze. Tablica będzie miała wymiary 3,6 na 2,5 m - zapowiadał miesiąc temu ks. prał. Edward Poniewierski.
I wszystko się udało. Na metalowej tablicy została umieszczona laminowana mapa. - To bardzo solidna konstrukcja, która wytrzyma lata - zapewnia Krzysztof Małaczek z firmy reklamowej Arvid, która jest wykonawcą. - W montowaniu takich instalacji mamy bardzo duże doświadczenie. Robimy to niemal każdego dnia, bywa, że także przed kościołami - dodaje.
- Przechodzimy tędy codziennie, a tu dziś coś nowego. Gdy przyjrzeliśmy się z bliska, okazało się, że to mapa diecezji. Szybko zorientowaliśmy się, że można na niej zobaczyć, gdzie leżą inne miasta, jakie mamy sanktuaria - mówią Kacper Wieczorek, Jakub Kuśmierski i Michał Wojcieszek z Publicznego Gimnazjum nr 13.
- To pierwsza tak duża i dokładna mapa naszej młodej diecezji. Cieszymy się, że udało się doprowadzić sprawę do końca, bo było bardzo dużo pracy, wiele konsultacji dotyczących granic, no i wyjazdów w teren. Mapa w dużej mierze powstała dzięki sponsorowi - firmie Vimex. Sponsor nie tylko zaangażował się w pomoc, ale też wydatnie nas ponaglał, by dzieło doprowadzić do końca jak najszybciej. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wszelkie wsparcie - mówi kanclerz.
Mapa ma dwie mniejsze wersje, które można kupić np. w Księgarni św. Kazimierza przy kurii. - Pierwsza wersja to wydruk mapy diecezji z naniesionymi granicami dekanatów i parafii. Obok kościołów są tam kaplice dojazdowe. To mapa nieskładana, bez wydruku na drugiej stronie. Można ją powiesić, np. w kancelarii parafialnej. Wersja składana z przodu posiada tę samą mapę diecezji, co wersja pierwsza, a na drugiej, bogato ilustrowanej stronie posiada wiele informacji o diecezji, jej patronie, najbardziej znanych i zabytkowych świątyniach oraz kompleksach skarlanych, jak np. radomska fara czy klasztor oo. cystersów w Wąchocku. Jest, oczywiście, katedra. Są wszystkie sanktuaria oraz Ośrodek Edukacyjno-Charytatywny „Emaus” w Turnie. Autorem tekstów jest historyk ks. Rafał Piekarski, zdjęcia to dzieło ks. Leonarda Sadowskiego oraz Jerzego Kutkowskiego i Jana Kutkowskiego - opowiada ks. Poniewierski.
Druga strona mapy ma jeszcze jedną ważną propozycję - trzy szlaki turystyczne: Szlak Kościołów według projektu architekta Stefana Szyllera, Szlak Rodu Kochanowskich i Szlak Zabytków Architektury Drewnianej.
Nową konstrukcję przed katedrą od razu wypatrzyli (od lewej): Kacper Wieczorek, Jakub Kuśmierski i Michał Wojcieszek z Publicznego Gimnazjum nr 13
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość