Nowy numer 33/2018 Archiwum

IPN na oazie w Pionkach

Oazy Modlitwy, czyli cykliczne spotkania formacyjne, członkowie Ruchu Światło-Życie łączą też z refleksją nad konkretnymi tematami, np. społecznymi, historycznymi. Ostatnią oazę w ośrodku "Betania" w Pionkach koło Radomia poświęcili patriotyzmowi.

- Za nami 74. rocznica powstania Armii Krajowej i 75. rocznica pierwszych zrzutów cichociemnych. Już za kilka dni, 1 marca, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Temat patriotyzmu narzucił się więc niejako automatycznie. Ale - jak to jest u nas w ruchu - inicjatywa i przygotowanie to w dużej mierze sama młodzież, a tutaj konkretnie Diakonia Komunikowania Społecznego i jej opiekun ks. Krzysztof Bochniak - mówi ks. Grzegorz Lipiec, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie Diecezji Radomskiej.

- Podczas trzech dni, a była nas niemal setka, zgłębialiśmy tematykę związaną z patriotyzmem. Gościem specjalnym tych rekolekcji był Marcin Sołtysiak, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej - informuje Luiza Rosłanowska z Diakonii Komunikowania Społecznego.

- Pomysł, by zaprosić do Pionek właśnie M. Sołtysiaka, przyszedł mi do głowy po tym, jak gościliśmy go w parafii Wierzbica, gdzie jestem wikariuszem. Zaprosili go przedstawiciele środowisk patriotycznych i kombatanckich. Teraz przyjechał do nas do „Betanii” i fantastycznie opowiadał o żołnierzach wyklętych, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i walczyli z nowym okupantem i w Polsce, i na ziemi radomskiej - o Franciszku Jerzym Jaskulskim ps. „Zagończyk”, o Tadeuszu Zielińskim „Igle”, Aleksandrze Młyńskim „Drągalu”. Przypomniał także ks. Stanisława Domańskiego. Wszyscy zostali zamordowani przez komunistów po 1945 r. - mówi ks. Bochniak.

- Pan Marcin przybliżył nam zapomniane przez naród wybitne postacie działające w czasie okupacji i po niej w regionie radomskim. Ciekawym i dość nietypowym punktem programu była wieczornica patriotyczna, podczas której uczestnicy grupami prezentowali poszczególne oddziały żołnierzy wyklętych, uczyli się pieśni patriotycznych oraz oglądali krótkie filmiki związane z życiem zapomnianych bohaterów. Po zakończonych rekolekcjach oazowicze powrócili do swoich domów, rozważając w sercu słowa: „Bóg, Honor, Ojczyzna” - kończy L. Rosłanowska.

  Uczestnicy patriotycznej Oazy Modlitwy w Pionkach koło Radomia
Archiwum Ruchu Światło-Życie

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma