- Potrzebujemy takich dni, aby się modlić do Boga i słuchać. Dziękujemy za słowo Boże, które pomogło nam głębiej uwierzyć, że Boże miłosierdzie jest większe niż nasze grzechy - to słowa skierowane od katechetów do organizatorów dnia skupienia.
W III Niedzielę Wielkiego Postu w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu katecheci świeccy przeżywali dzień skupienia. Jego motywem przewodnim był temat „Miłosierni jak Ojciec”.
Dwie konferencje i homilię podczas Eucharystii głosił ks. prał. dr Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Ksiądz rektor podczas pierwszej konferencji pokazał całą gamę różnych wystąpień papieża Franciszka, jak również papieża Jana Pawła II oraz świadków miłosierdzia, dotyczącą tematu konferencji. W drugiej omawiał uczynki miłosierdzia.
Mszy św. w seminaryjnej kaplicy przewodniczył bp Henryk Tomasik. Po jej zakończeniu zwrócił się do katechetów z prośbą, aby zachęcili swoich uczniów i swoich bliskich do głębszego przeżywania Triduum Paschalnego, oraz aby podczas Wigilii Paschalnej wszyscy mieli ze sobą świece.
- Byśmy przez ten zewnętrzny znak włączyli się w to wielkie dziękczynienie za sakrament chrztu św. i chrzest Polski - mówił ordynariusz. Powiedział także o przygotowaniach związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży. Zachęcał, aby były one powiązane z przygotowaniami duchowymi. Pomocne materiały można otrzymać w każdej parafii, ale są one również dostępne w internecie.
Od 20 do 25 lipca przyjmujemy w naszej diecezji około 3400 osób z całego świata.
- Przeżywamy Wielkopostny Dzień Skupienia w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia. Rektor WSD ks. Jarosław Wojtkun prowadzi konferencje. Cieszymy się, że możemy pod różnymi aspektami patrzeć na miłosierne oblicze Jezusa, które uobecnia miłosierdzie Ojca. Dla katechetów, którzy przepowiadają słowo Boże w szkole, potrzebne jest kształtowanie postawy duchowej umocnienia wewnętrznego. Ten Rok Miłosierdzia ma być wsparciem dla Kościoła i świata, który w tej chwili jest w ogromnym niebezpieczeństwie z różnych stron. Zło wchodzi do świata i do serca człowieka. Potrzeba doświadczyć miłosierdzia po to, żeby wyjść pełnym siły, wzmocnionym do lepszej pracy wychowawczej w szkole. To bardzo ważne, żeby w tym Roku Miłosierdzia służyć wszystkim, którzy chcą łaski miłosierdzia doświadczyć - powiedział ks. prał. dr hab. Stanisław Łabendowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego.
Z zaproszenia do wspólnej modlitwy skorzystało 250 katechetów.
Wśród uczestników dnia skupienia była Ewa Majcher, nauczyciel, doradca metodyczny w Radomskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli.
- Bardzo chętnie uczestniczymy w dniach skupienia, bo to jest dla nas w pracy katechetycznej oderwanie od codzienności. Kiedy my mówimy do dzieci, one nas słuchają. Tu my uważnie słuchamy, a to, co usłyszymy, jest nam później potrzebne i w pracy, i w życiu, byśmy stawali się lepszymi ludźmi. To spotkanie pozwala nam zatrzymać się i zastanowić nad tym, że w pracy katechetycznej ważni są bardzo nasi uczniowie, ich relacje z Panem Bogiem, ale żebyśmy my mogli ich nauczyć, to sami te relacje musimy mieć bardzo dobre - mówiła pani Ewa
Dla Elżbiety Skierskiej-Markowicz każdy dzień skupienia jest przybliżeniem się do Pana Boga. - Młodzież stawia nam ogromne wymagania i czasem jest nam ciężko im sprostać, ale ta siła, która płynie ze zjednoczenia z Chrystusem, z tego wyciszenia, pozwala nam działać, iść do przodu. Warto tu być i nigdy tych dni nie opuszczać, bo w nich moc i siła jest ogromna - mówi.
Organizatorem wielkopostnego dnia skupienia dla katechetów świeckich był Wydział Katechetyczny Kurii Diecezji Radomskiej.