Wielkimi krokami zbliżają się Światowe Dni Młodzieży. W gmachu radomskiego seminarium odbyła się narada, w której wzięli udział samorządowcy z całej diecezji. Ich zdaniem, to będzie doskonała okazja do promocji regionu w wielu krajach całego świata.
Doskonała promocja regionu - tak zbliżające się Światowe Dni Młodzieży ocenili samorządowcy z diecezji radomskiej, którzy kolejny raz spotkali się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, by omawiać szczegóły związane z przyjęciem młodych pielgrzymów od 20 do 25 lipca. - Naszą diecezję, jako pierwszy etap udziału w tegorocznych Światowych Dniach Młodzieży, wybrało ponad 3 tys. osób. Przyjadą z Litwy, Białorusi, Brazylii, Słowacji, Konga, Ugandy, USA, Węgier, Francji, a nawet Korei Południowej. Gotowość przyjęcia ich w domach zgłosiło ponad 2 tys. rodzin - wyliczał ks. Marek Adamczyk, koordynator ŚDM w diecezji radomskiej.
- Ci młodzi będą poznawali nasz kraj i naszą kulturę także przez to, że będą gościć w naszych domach, w naszych rodzinach. Światowe Dni Młodzieży są doskonałą okazją do promowania naszego regionu. To również okazja, by pokazać, że potrafimy działać wspólnie. Już działamy wspólnie. Można powiedzieć, że Światowe Dni Młodzieży już trwają. W przygotowania zaangażowały się samorządy i wiele placówek. Dzieją się akcje podejmowanie przez wolontariuszy. W naszej diecezji tę posługę podjęło 1000 osób zaangażowanych w 16 centrach regionalnych ŚDM - mówił bp Henryk Tomasik.
Nasi goście przyjadą do wielu miejsc rozsianych po diecezji, ale wszyscy w sobotę 23 lipca będą w Radomiu. - Po pokazach lotniczych Air Show Światowe Dni Młodzieży będą kolejnym wyzwaniem, które będzie wymagało olbrzymiego zaangażowania wszystkich miejskich służb. Biorę za to pełną odpowiedzialność, by organizacja tego wydarzenia wypadła doskonale - deklarował Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
Podczas spotkania samorządowcy poznali projekt przyjęcia młodych z zagranicy w ramach akcji „Bilet dla Brata”. Jak można go realizować w ramach obowiązujących reguł prawnych, opowiadał Marian Niemirski, starosta przysuski. O wielkim spotkaniu młodych „Posmakuj Polski”, obliczanym na obecność w Muzeum Wsi Radomskiej około 10 tys. osób, opowiadała Ilona Jaroszek, dyrektor radomskiego skansenu. Tam koła gospodyń wiejskich przygotują poczęstunek z naszych regionalnych potraw i będą promować nasz rodzimy folklor. - Już dziś dziękujemy za gotowość włączenia się w tę akcję samorządom powiatów przysuskiego i radomskiego oraz gminom gminy Potworów, Rusinów, Klwów, Zakrzew, Przyłęk, Kowala, Skaryszew i Orońsko - mówiła dyrektor skansenu.
Ks. Mariusz Wilk ze sztabu koordynującego przygotowania i przebieg Światowych Dni Młodzieży w naszej diecezji przypomniał program tych dni w diecezji radomskiej.
Program:
20 lipca, środa
Przyjedź do nas - powitanie gości.
21 lipca, czwartek
Zwiedzaj z nami. Atrakcje turystyczne.
To będzie dzień poświęcony wyprawom do ciekawych miejsc związanych z naszym regionem. Będzie też możliwość wyjazdów do dalszych miejsc, jak Warszawa, Lublin, Majdanek.
22 lipca, piątek
Wędruj z nami.
Z racji na to, że nasza diecezja organizuje jedną z największych pieszych pielgrzymek w Polsce, tego dnia obędą się piesze pielgrzymki do sanktuariów naszej diecezji.
Opowiedz nam o sobie.
W ramach Festiwalu Narodów nasi goście będą opowiadać o sobie i swojej kulturze.
23 lipca, sobota
Spotkanie wszystkich w Radomiu.
Zagraj z nami Mundial ŚDM - zawody w piłce nożnej.
Baw się z nami - „Posmakuj Polski” - spotkanie z kuchnią polską, kulturą i tradycją w Muzeum Wsi Radomskiej.
Zatańcz z nami - Polonez na tysiąc par, narodowy taniec w centrum Radomia.
Módl się z nami - Apel Młodych i koncert uwielbienia oraz posłanie do Krakowa.
24 lipca, niedziela
Odpocznij w rodzinnym gronie.
Tego dnia nasi goście spędzą niedzielę w tradycyjny polski sposób.
25 lipca, poniedziałek
Wyjazd do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem.