Nowy numer 04/2020 Archiwum

Katechetka odwołana za mówienie o aborcji w podstawówce

Odwołano katechetkę, która na zajęciach w klasie piątej szkoły podstawowej, poruszyła temat aborcji i opowiadała o jej przebiegu. Poinformował o tym ks. Stanisław Łabendowicz, dyrektor wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Radomiu.

Sytuacja wzbudziła wiele kontrowersji, szczególnie wśród niektórych rodziców. Kuria diecezjalna wyraziła ubolewanie z powodu niedostosowania do wieku uczniów przekazanych treści na lekcji religii.

Ks. Stanisław Łabendowicz, dyrektor wydziału katechetycznego poinformował, że przeprowadził osobiście rozmowę z katechetką. - Ustaliśmy, że niepotrzebnie te treści zostały poruszone w czasie zajęć, których tematem było Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny. Katechetka przeprosiła rodziców. Jestem również po rozmowie z dyrekcją placówki oświatowej. Z ramienia wydziału wyraziłem ubolewanie z zaistniałego faktu. Stosowne pismo przekazałem na ręce dyrekcji szkoły - mówił w czwartek ks. Łabendowicz. W piątek poinformował, że katechetka została odwołana ze szkoły, w której uczyła.

Danuta Kuźmiuk, dyrektorka PSP nr 34 w Radomiu przyznała, że katechetka wykroczyła poza program nauczania religii w szkole podstawowej. - Zwróciliśmy jej uwagę, że powinna pamiętać o funkcjonowaniu tak młodych ludzi, o tym, że to są dzieci o różnym stopniu wrażliwości - powiedział dyrektor szkoły.

Sprawa zainteresowała wiele mediów. Powstało przy tym wiele mylnych, a przy tym sensacyjnych przekazów. Jednym z nich była szeroko komentowana praca domowa, którą miało być obejrzenie dokumentalnego filmu „Niemy krzyk”, pokazującego przebieg aborcji. Informacja była nieprawdziwa.

« 1 »
 • ali
  11.04.2016 22:12
  Ludzie,otrząśnijcie się 5-ta klasa już prędzej wszystko wie,ćwiczenia bananowe,pigułki bez recepty,nie mowiąc o innych perfidnych info.., a prawda to szok? Kto kogo chce kryć? wtedy mamy-aborcja to ...no co się czepiają...
  doceń 18
 • młoda
  23.05.2016 15:55
  Czy dyrektorka tej szkoły Danuta Kuźmiuk z Radomia to nie jest przypadkiem żona jednego z europosłów PIS? Uważam, że dyrekcja szkoły jak i kuria przesadziły zwalniając katechetkę mogła dostać co najwyżej upomnienie za zbyt dokładną lekcję o prawdzie o ludobójstwie na nienarodzonych nie trzeba od razu niszczyć komuś życia i pozbawiać go pracy i środków do życia to nieludzkie.Zresztą katechetka powiedziała prawdę szkoda tylko że nikt żadne media, proliferzy nie staneli w jej obronie jak w przypadku zwalnianej położnej z jednego ze szpitali.Dzisiaj dzieci z piątej klasy nie są takie głupie i potrafią znaleźć sobie informacje, zdjęcia na temat aborcji oraz pornografię w internecie.Rodzice zresztą wcale nie bronią dzieciom oglądania horrorów, a szokuje ich to, co jest prawdą, widać prawda w oczy kole.Pamiętam, że kiedyś w latach 90-tych na lekcji religii katacheta mówił nam uczniom o aborcji i jak się ją przeprowadza, pokazywał film "Niemy krzyk" i nic się nie działo, wtedy takie rzeczy były zgodne z programem, a teraz nie są?A może niektórzy rodzice i dyrektorka szkoły sami mają coś na sumieniu skoro się tak boją tego tematu?Kuria chyba powinna wiedzieć, że jest takie przykazanie jak "nie zabijaj".Pewnie mają kogoś na miejsce ten kobieciny ktoś znajomy szuka pracy po studiach i dlatego takie szukanie dziury w całym ot co.
  doceń 18
 • Anna
  25.08.2019 21:00
  Brawo, Młoda, zgadzam się z Tobą!
  doceń 0
 • j.ankos
  05.10.2019 23:33
  Mówienie o aborcji w wieku 13 lat jest szkodliwe dla dzieci. Natomiast mówienie o korzyściach, płynących z masturbacji w wieku 4 lat, negocjowanie seksu w wieku 6 lat i radość, płynąca z kontaktów homoseksualnych w wieku 8 lat są pozytywne i mają charakter edukacyjny
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama