Nie boją się wyzwań. Wspierają potrzebujących. Z racji jubileuszu będą modlić się, by ich Rady w całej Polsce rozwijały się w dążeniu do miłosierdzia, jedności, braterstwa i patriotyzmu.
W tym roku przypada 10 lat obecności w Polsce Rycerzy Kolumba. Tak samo długo rycerze działają na terenie diecezji radomskiej. Pierwsza Rada nr 14004 powstała przy parafii MB Częstochowskiej w Radomiu. Jej kapelanem został ks. kan. Wiesław Lenartowicz.
Z okazji jubileuszu w sobotę o 14.30 w kościele pw. MB Częstochowskiej sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem bp. Henryka Tomasika. - Będziemy dziękować Bogu, że czuwał nad naszymi dziełami przez 10 lat. Będziemy prosić, by nasza Rada i Rycerstwo w Polsce rozwijały się w dążeniu do miłosierdzia, jedności, braterstwa i patriotyzmu - mówił ks. W. Lenartowicz podczas konferencji prasowej.
W konferencji udział wzięli: Marek Podlewski - Wielki Rycerz Rady 14004, Andrzej Anasiak - delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce i ks. Wiesław Lenartowicz.
Rycerze poruszyli kilka tematów związanych z ich działalnością na terenie diecezji i kraju. Przypomnieli o dziełach, które w ciągu tych lat były realizowane. Poinformowali również o planach na przyszłość.
Najnowszym przedsięwzięciem z racji obchodzonego Roku Miłosierdzia i jubileuszu jest przejście szlaku pielgrzymiego „Via Misericordia”, który wiedzie od grobu św. Piotra do grobu św. s. Faustyny w krakowskich Łagiewnikach. Grupa z Radomia, która jako pierwsza przejdzie ten szlak, podjęła się opisania go i przygotowania stosownej dokumentacji, która będzie służyć kolejnym pielgrzymom. Na każdy dzień tej pielgrzymki są już przygotowane rozważania na podstawie „Dzienniczka” św. s. Faustyny. - Nie chcemy iść dla siebie, ale dla innych. Dlatego na każdy dzień mamy inną intencję - powiedział ks. Lenartowicz. Pielgrzymi wyruszą z Rzymu 29 maja po błogosławieństwie ojca świętego Franciszka. Będą musieli przejść trasę około 2000 km. Do Krakowa dotrą podczas Światowych Dni Młodzieży. Dwie osoby z tej około 8 osobowej grupy pielgrzymów przejdzie całą trasę, pozostałe będą się zmieniać.
Rycerze mają się czym pochwalić z racji jubileuszu. Prowadzą szeroko zakrojoną działalność dobroczynną. Wspierają m.in. młodzież poprzez organizowanie dla nich wycieczek, spływów kajakowych i letniego wypoczynku. Dla mniej zasobnych młodych ludzi podarowali rowery. Obecnie trwa szeroko zakrojona akcja charytatywna „Bilet dla Brata”. Osoby niepełnosprawne zostały zaopatrzone w wózki inwalidzkie. W ramach pomocy misjonarzom w Zambii Rycerze przekazali tam 200 sztuk maszyn do szycia. To Rycerze co roku zapraszają mężczyzn na nocna pielgrzymkę do Błotnicy. W tym roku, również same kobiety wyruszą na ten szlak. Panowie podjęli się zabezpieczenia trasy.
W 2006 roku miała miejsce pierwsza inicjacja związana z przystąpieniem mężczyzn do grona Rycerzy Kolumba. Uczestniczył w niej bp Zygmunt Zimowski. Liczba mężczyzn, którzy dołączali do grona Rycerzy szybko się powiększała. Postawały nowe Rady w różnych miastach. Dziś nasza diecezja jest liderem pod względem ilości Rad w Polsce. Wszystkich Rad jest 88, a w diecezji jest ich 17.
- Widać, że idea sprzed 10 lat trafiła na właściwy grunt. Nie brakuje chętnych - podkreślił A. Anasiak.
- Realizujemy ideę jakby pomostu, miedzy tymi, którzy potrzebują, a tymi, którzy chcą pomagać - podsumował ksiądz. Dodał, że ostatnio została podjęta inicjatywa, by systematycznie modlić się w intencji rządzących. Zarówno tych na szczeblu państwowym, jak i terytorialnym.