To święto przyrody i ekologii, a jego głównym celem jest promowanie walorów przyrodniczych naszego kraju, naszej przyrody i jej różnorodności biologicznej. To też doskonała lekcja ekologii, nie tylko dla młodego pokolenia.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych Radom, Nadleśnictwo Radom oraz leśnicy zaprosili na 15. obchody Święta Polskiej Niezapominajki. Obchodzone jest ono tradycyjnie 15 maja.
- Dzisiejsze święto jest bardzo mocno związane z osobą red. Andrzeja Zalewskiego, który przez wiele, wiele lat był wielkim miłośnikiem przyrody i rolnictwa, ale też propagatorem ekologii. We wspaniały sposób potrafił opowiadać o pogodzie i przyrodzie. Zawsze w jego audycjach można było znaleźć motywy związane z historią Polski, z naszą świadomością narodową i tym wszystkim, co jest wrośnięte w naszą tradycję i historię, a także tym wszystkim, co jest związane z naszym otoczeniem, środowiskiem. Pan redaktor mówił też, że to są na dobrą sprawę nasze polskie walentynki. Jest więc dobra okazja, żeby dziś swoim bliskim - jeśli nie niezapominajki - to jakieś inne kwiaty podarować - powiedział Paweł Sałek, wiceminister środowiska.
Wśród gości, którzy obok ministra również uczestniczyli w obchodach tego święta w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku, byli m.in. prof. Tomasz Borecki z SGGW w Warszawie, członek Kapituły Polskiej Niezapominajki, Roman Wójcik, wiceprezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, i Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki.
Obchody święta rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową poświęconą red. Zalewskiemu, a umieszczoną w holu ośrodka.
Redaktor Andrzej Zalewski był długoletnim dziennikarzem Polskiego Radia, niestrudzonym propagatorem idei poszanowania przyrody, zwłaszcza lasów, pomysłodawcą i organizatorem Święta Polskiej Niezapominajki. Ośrodek w Jedlni imię red. A. Zalewskiego nosi od 2012 roku.
Spotkanie rozpoczął Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Przypomniał, że ideą tego święta, podkreślaną przez redaktora, było zbliżanie do siebie ludzi i wzbudzania w nich serdeczności.
W części oficjalnej na scenie zaprezentował się koncert Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Później należała już ona do uczniów ze szkół i placówek oświatowych z Radomia, Jedni-Letniska, Janowa i Zwolenia. Zaprezentowała się też Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej - Komisariat w Radomiu. Gwiazdą tego święta był zespół Chłopcy z Placu Broni.
W to coroczne wydarzenie wpisany jest zawsze kiermasz sztuki - tej ludowej i tej bardziej współczesnej. Można było też kupić miody, rośliny ogrodowe, sadzonki krzewów i drzew. Te można było też wygrać w konkursach przygotowanych i prowadzonych przez leśników.