Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala 41. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej". Wyróżnienia i dyplomy otrzymali wybitni przedstawiciele środowiska kultury tradycyjnej.
Nagroda przyznawana jest w sześciu kategoriach, a jej patronem jest Oskar Kolberg, etnograf, folklorysta i kompozytor. Nagroda od początku jest przyznawana pod patronatem Ministra kultury i dziedzictwa Narodowego.
W kategorii instytucji i organizacji społecznych zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej, działających w kraju i za granicą wyróżniono Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Wyróżnienie odebrała Aneta Oborny, dyrektor tej placówki.
- To wielkie wyróżnienie dla naszej instytucji. Akurat mamy za sobą dość duże osiągnięcia. W ubiegłym roku stworzyliśmy nowe ekspozycje stałe, wyróżnione przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dorocznym konkursie Sybilli. Nasza instytucja została powołana w 1968 roku, a otwarta dla zwiedzających kilka lat później. Dziś, to jedyna tego typu instytucja specjalistyczna w Polsce. W naszym muzeum gromadzimy największy zbiór ludowych instrumentów muzycznych w Polsce. Dodatkową atrakcją jest to, że nasze muzeum zlokalizowane jest w pięknej rezydencji pomagnackiej - zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów. Ten wczesnorenesansowy zamek usadowiony jest na sztucznie usypanej wyspie, otoczonej fosą. A w zamku do obejrzenia wyjątkowość polskich instrumentów muzycznych. Zapraszamy do Szydłowca - powiedziała A. Oborny.
Dyplom dla Ambasadora Kultury Tradycyjnej otrzymał Andrzej Jurkowski
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
Podczas uroczystości po raz drugi wręczony został dyplom dla Ambasadora Kultury Tradycyjnej. Nagrodę, którą finansuje Samorząd Województwa Mazowieckiego, przyznaje się przedstawicielowi samorządu, który w ostatnim czasie troszczył się o rozwój kultury tradycyjnej w swoim regionie. Wyróżnienie to otrzymał Andrzej Jurkowski z Wygnanowa koło Przytyka. Pan Andrzej jest lokalnym przedsiębiorcą, mecenasem i animatorem kultury, ale przede wszystkim miłośnikiem muzyki tradycyjnej. Pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Sołeckiej. Dzięki jego staraniom i mieszkańców Wygnanowa, budynek starej szkoły zamieniono na Dom Ludowy. Zorganizowano tu pierwszą zabawę, odbywającą się w ramach Wiejskich Klubów Tańca, w ogólnopolskiej sieci odnowy inicjatyw zmierzających do organizowania zabaw tanecznych przy lokalnej muzyce tradycyjnej, granej na żywo. A. Jurgowski wspiera lokalnych muzykantów oraz działalność zmierzającą do zachowania niematerialnego dziedzictwa kultury w swojej gminie.
Laureatom wyróżnienia i dyplomy wręczała Wanda Zwinogrodzka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Andrzej Jurkowski (pierwszy z prawej) przyjechał z Wygnanowa koło Przytyka
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
Dyrektor Aneta Oborny (druga z lewej) wśród laureatów
Krystyna Piotrowska /Foto Gość