W muszli koncertowej w radomskim parku Kościuszki odbył się 4. finał konkursu na projekty budżetu obywatelskiego 2017 r.
Budżet obywatelski, nazywany również partycypacyjnym, to proces, w którym mieszkańcy decydują o przeznaczeniu części budżetu danego miasta lub gminy.
- To już czwarta edycja budżetu obywatelskiego w naszym mieście. Do tej pory na pomysły radomian wydaliśmy prawie 17 mln zł i z całym przekonaniem mogę powiedzieć, że są to pieniądze bardzo mądrze zagospodarowane. To pomysły perspektywiczne w skali całego miasta, ale także odzwierciedlające potrzeby naszego najbliższego otoczenia. To przecież mieszkańcy najlepiej wiedzą, co jest potrzebne w naszym mieście i dzięki budżetowi obywatelskiemu ich potrzeby mogą być zaspokajane - mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
W tym roku pod głosowanie zostało zgłoszonych 117 projektów. Wydanych zostało łącznie ponad 11 tys. kart do głosowania. Ostatecznie nagrodzono 25 projektów, które otrzymały największą liczbę głosów. Projekty podzielono na obszar ogólnomiejski (obszar 0) i 5 obszarów regionalnych/dzielnicowych. W obszarze ogólnomiejskim największą liczbę punktów (2195) zdobył projekt: "Pierwsza pomoc dla każdego". Projekt zakłada organizację cyklicznych wydarzeń dla mieszkańców, podczas których będą się odbywały szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. Chodzi o zwiększenie świadomości i umiejętności mieszkańców w tym zakresie. Natomiast całkowicie największą liczbę głosów (3199) zdobył projekt remontu sali gimnastycznej w PSP nr 9 im. H. Sienkiewicza na os. Ustronie. - Gratulujemy wszystkim wnioskodawcom, a przede wszystkim zwycięzcom - podkreśla Mateusz Tyczyński, dyrektor Kancelarii Prezydenta.