Ich pierwszy folkowy utwór "Pod zielonym dębem" powstał podczas warsztatów muzycznych. Teledysk do utworu kręcono na polach wsi Guzów, obok wielkiej sterty słomy.
„Guzowianki” to ludowy zespół, który jako jedyny w Polsce nagrał folkową wersję hymnu Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Grupa działa przy PSP w Guzowie. Powstała w 2014 roku i składa się głównie z absolwentów i uczniów tej szkoły. „Guzowianki” po nagraniu własnej folkowej wersji hymnu ŚDM postanowiły iść do przodu i stworzyć własny folkowy utwór. Tekst napisał Marek Mioduszewski, przyjaciel zespołu, redaktor, publicysta, mieszkający w gminie Orońsko. Muzykę skomponowała Wioleta Fijałkowska, opiekun zespołu, nauczyciel muzyki i plastyki w PSP w Guzowie. Pani Wioletta jest absolwentką Szkoły Muzycznej I stopnia w Radomiu.
Aranżacją na instrumenty zajął się Piotr Stanik, kontrabasista grający w zespole. Utwór nosi tytuł „Pod zielonym dębem”. Na przełomie lipca i sierpnia odbywały się w PSP w Guzowie warsztaty muzyczne, prowadzone przez W. Fijałkowską i P. Stanika, podczas których „Guzowianki” oraz młodzi muzycy z gminy Orońsko uczyli się nowego utworu. Gościnnie warsztaty poprowadziła Olga Nawara. Finałem tych zajęć było nagranie utworu w profesjonalnym studiu nagrań „Megafon”, za które odpowiadał Piotr Nowakowski. Za zdjęcia odpowiada Rafał Sadowski.
Pan Rafał wspiera również zespół multimedialnie. - Tekst piosenki „Pod zielonym dębem” to nawiązanie do legendy przypisanej dębowi czwartakowi, który rośnie tu niedaleko, w Krogulczy, i jest pomnikiem przyrody. Pod tym dębem miał spotykać się chłopak z dziewczyną. Wzięli ślub i jeszcze na starość przychodzili pod jego konary - wyjaśnia pani Wioleta.
W zespole grają m.in. tata pani Wioletty - Jacek Bursa, akordeonista i harmonista, oraz jej dwaj bracia. Wszyscy tę muzyczną pasję przejęli głównie od taty. - W domu śpiewała moja mama, a tata grał na organkach. Ja na Komunię dostałem akordeon i zacząłem grywać. Byłem trochę samoukiem. Z czasem grałem z różnymi ludowymi muzykami. Uczył mnie też skrzypista Tadeusz Maciejewski - mówi J. Bursa. Kapela Jacka Bursy z Guzowa w tegorocznej edycji 50. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, w kategorii folkloru rekonstruowanego, otrzymała nagrodę główną, czyli Basztę.