Episkopat jest zdania, że życie człowieka należy chronić, również prawnie, od poczęcia do naturalnej śmierci, ale nie zgadza się na nakładanie na kobiety kary, szczególne kary więzienia.
Biskupi uważają, że kobiety są również ofiarami aborcji i ponoszą bardzo ciężką karę w postaci tzw. syndromu poaborcyjnego, gdy aborcji się dopuszczą.
Bp Henryk Tomasik w swoim liście pasterskim zachęca wszystkich wiernych, do włączenia się w to dzieło ochrony życia:
„Nowa sytuacja społeczno-polityczna ożywiła nadzieje wielu Polaków na objęcie ochroną życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Chodzi o objęcie prawną ochroną wszystkich dzieci, bez żadnych wyjątków. Badania sondażowe pokazały, że za prawem do życia każdego człowieka bez żadnych wyjątków opowiedziało się 80 proc. Polaków.
Polska Federacja Ruchów Obrony Życia podjęła inicjatywę ustawodawczą, mającą na celu obronę życia wszystkich poczętych dzieci oraz ochronę kobiet jako kolejne ofiary aborcji.
Zachęcam wszystkich wiernych do włączenia się w dzieło ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Serdecznie proszę o poparcie inicjatywy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia i podpisanie Apelu do Polskich Parlamentarzystów o prawo do życia dla każdego poczętego dziecka i ochronę macierzyństwa."
Apel ten jest zgodny ze stanowiskiem Konferencji Episkopatu Polski wyrażonym w komunikacie z 16 kwietnia.
„Biskupi zwracają się do ludzi dobrej woli, do matek i ojców, lekarzy i położnych oraz do stanowiących prawo, aby zgodnie z sumieniem stawali na straży ludzkiego życia. Dziękując świeckim, angażującym się w ruchy, stowarzyszenia i federacje pro life, pasterze Kościoła w Polsce proszą o solidarną współpracę w tej ważnej sprawie. Równocześnie oświadczają, że nie popierają karania kobiet, które dopuściły się aborcji. Te kwestie Kościół rozwiązuje w sakramencie pojednania, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego i normami etyczno-moralnymi. Uwarunkowania kobiety decydującej się na aborcję są złożone i zróżnicowane (por. Jan Paweł II, Evangelium Vita (59). Należy dołożyć wszelkich starań, by wobec zamiaru przerwania ciąży, każda kobieta była otoczona wszechstronną i życzliwą opieką oraz pomocą medyczną, materialną, psychologiczną i prawną”. Jan Paweł II na Jasnej Górze w 1983 roku powiedział: „stosunek do daru życia jest wykładnikiem i sprawdzianem autentycznej religijności i moralności”. Gorąco zachęcam do podejmowania wszelkich inicjatyw broniących ludzkiego życia, proszę o modlitwę w tej intencji i proszę o poparcie i podpisanie inicjatywy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia”.
- Włączamy się w ten apel i w naszej diecezji rozpoczynamy zbieranie podpisów pod projektem takiej ustawy. Do parafii zostały przesłane odpowiednie materiały. Chcemy, aby te podpisy zostały przekazane do nas, do 11 września – mówi ks. Sławomir Adamczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin.