W jubileuszowych uroczystościach, jak szacuje proboszcz, uczestniczyło około 90 proc. parafian. Parafianie ufundowali też nowy kielich mszalny, puszkę i monstrancję.
„Wioska Bogucin powstała w pierwszej połowie XIX w., w lasach należących do właścicieli Policzny. Także pod względem kościelnym należała do parafii Policzna. Parafia została tu erygowana 1 stycznia 1991 r. przez bp. Edwarda Materskiego z wydzielonych wiosek parafii Policzna i św. Barbary w Pionkach. Kościół został wybudowany według projektu architekta Tadeusza Derlatki. Zbudowany w latach 1983-1985 staraniem ks. Jana Kruka i ks. Bogdana Piwko. Do parafii należą wioski: Anielin, Bogucin, Brzustów, Krasna Dąbrowa” - to informacje, które można przeczytać na diecezjalnej stronie internetowej.
Bogucin malowniczo położony jest między Garbatką Letnisko a Pionkami.
Miejscowa parafia pw. św. Maksymiliana Kolbe świętowała swój jubileusz - 25 lat istnienia. - Jak przyszedłem do parafii 15 sierpnia 1987 roku o 14.00, byłem wtedy wikariuszem parafii Policzna, to był stan surowy budynku. To, co widać teraz, tego dokonaliśmy z parafianami. Zostały położone tynki, pomalowaliśmy je, zmieniliśmy pokrycie kościoła - mówi ks. Bogdan Piwko.
Kościół w Bogucinie
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
Kościół został poświęcony 23 maja 1989 roku przez bp. Adama Odzimka. Konsekrowany 14 sierpnia 2004 roku przez bp Zygmunta Zimowskiego. - Na konsekrację zbudowaliśmy główny ołtarz, zrobiliśmy posadzkę. Ławki już były. Na jubileusz 25-lecia parafia wzbogaciła się o organy, boazerię, ołtarz św. Maksymiliana. Zrobiliśmy parking i chodnik wokół kościoła, schody do świątyni nabrały nowego blasku. Chodnik wokół kościoła został zrobiony przy wsparciu Urzędu Gminy i Rady Sołeckiej z Bogucina - wylicza proboszcz.
Do jubileuszu parafia przygotowywała się przez dwa lata. Same uroczystości poprzedziły Misje Święte, które przeprowadził o. Stanisław Deleżuch, franciszkanin z Wyszogrodu. Przed świątynią można teraz oglądać krzyż misyjny, jeden z potężniejszych. Aby go ustawić potrzebny był dźwig. Jak mówi proboszcz, to Lasy Państwowe podarowały dęba na jego budowę.
Parafianie modlili się także w czasie dziewięciodniowej nowenny. Element duchowego przygotowania był dla parafian bardzo ważny.
Sama uroczystość rozpoczęła się od akademii ku czci patrona parafii o. Maksymiliana M. Kolbego. Akademię przygotowali pensjonariusze miejscowego ośrodka „Karan”. Później sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem bp. Henryka Tomasika. Na tę uroczystość przyjechał m.in. rektor z Niepokalanowa o. Ignacy Rejk, który dziś liczy sobie ponad 90 lat.
W uroczystościach, jak szacuje proboszcz, uczestniczyło około 90 proc. parafian. Parafianie ufundowali nowy kielich mszalny, puszkę i monstrancję.
Gdy parafia była tworzona - 1 stycznia 1991 roku - to liczyła 1260 osób. Jak się wjeżdżało do Bogucina od strony Pionek, to wjeżdżało się jak do miasteczka. Była okazała fabryka domów. Z wyprodukowanych tu elementów wybudowano większość bloków w Radomiu, Kozienicach i Pionkach. Teraz zostały z niej szczątki. Był też hotel dla robotników. Został zburzony. Była baza kolejowa, teraz jest po niej tylko ślad. Rozwija się tylko miejscowy zakład karny. W tej chwili mamy 580 parafian - opowiada ks. Piwko. Ale jak dodaje, jest szansa, że coś się zmieni, bo ludzie zaczynają się tu budować, a ci, którzy wyjechali za granicę, planują, aby tu powrócić.
Z okazji jubileuszu w kościele zainstalowano nowe organy. O instrumencie opowiada ks. Bogdan Piwko
Krystyna Piotrowska /Foto Gość