Chorzy na SM będą mogli liczyć na potrzebną im rehabilitację.
„SyMfonia Serc”, to ogólnopolska kampania społeczna organizowana przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego. Jej celem jest pomoc chorym na SM, oraz szerzenie wiedzy na temat tej choroby. W jej ramach radomski oddział PTSR zorganizował w Radomiu koncert. Impreza odbyła się po raz 8. w sali koncertowej UM, tym razem pod hasłem „Niezależność”. Złożył się na nią spektakl „Wiecznie młodzi”, a wystąpili artyści scen polskich - Aleksander Mikołajczak i Marzanna Graff.
- Bardzo ciekawa jest nazwa tego przedsięwzięcia „SyMfonia Serc”. Symfonia, to współbrzmienie, jedna piękna harmonia wielości osób i dźwięków. Wielu ludzi potrafi razem wiele zrobić, jeśli łączy ich jeden, wielki cel. Ci, którzy dziś uczestniczą w spotkaniu i aukcji na rzecz ludzi chorych ze stwardnieniem rozsianym, to są ludzie, którzy udowadniają, że mają wrażliwe serca i takich serc nam potrzeba w naszym mieście, w Polsce i we wspólnocie Kościoła. Trzeba pogratulować każdemu, kto chce pomóc, otwiera swoja rękę, żeby wystarczyło tym, którzy opiekują się chorymi na SM i na rehabilitację - powiedział ks. prał. Edward Poniewierski, kanclerz radomskiej kurii.
W czasie koncertu odbyła się loteria fantowa oraz aukcja przedmiotów podarowanych przez ludzi o wielkim sercu. Wśród darczyńców byli: bp Henryk Tomasik, Radosław Witkowski, prezydent Radomia, ks. Robert Kowalski, dyrektor radomskiej Caritas, Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu. Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na rehabilitację osób ze stwardnieniem rozsianym. - Każda „SyMfonia Serc”, to wyjątkowe święto dla nas chorych, ale i dla społeczności, dla której tę symfonię gramy. Raz w roku przypominamy, że jesteśmy tacy sami jak wy, czyli chcemy i bawić się, i coś zorganizować, i staramy się, żeby tym, którzy w zaciszu czterech ścian są i ich nie widać wśród nas, zdobyć jakieś środki, by mogli być rehabilitowani. Od początku wszyscy artyści przyjeżdżają na własny koszt i nie otrzymują żadnych pieniędzy. Niektórzy również biorą udział w licytacji – powiedziała Helena Kładko, wiceprezes Rady Głównej Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego i wiceprezes rady oddziału.
– Nie ma centralnego rejestru chorych na SM, ale przypadków tej choroby jest około 40 tys. Z SM można żyć. My, jako stowarzyszenie, staramy się pokazywać te pozytywne postawy osób chorujących, które starają się pracować, żyć normalnie w rodzinach. My chcemy im w tym pomóc. Bardzo się cieszymy, że spotykamy takich ludzi, którzy chcą nas wspierać, bez nich taki koncert by się nie odbył – podsumowała Eleonora Rosmańska, prezes radomskiego oddziału PTSR.