Radomskie Centrum Onkologii zaprosiło lekarzy z regionu na drugą serię wykładów w ramach Akademii Onkologicznej. Debatowano o skojarzonym leczeniu nowotworów złośliwych, pokonywaniu bólu w opiece paliatywnej oraz o komunikacji między lekarzem i pacjentem.
- Tematyka wykładów drugiego spotkania w ramach Akademii Onkologicznej Radomskiego Centrum Onkologii jest pokłosiem ankiety, jaką przeprowadziliśmy wśród uczestników pierwszej debaty. Cieszy nas, że znów pojawili się lekarze, którzy byli na pierwszym spotkaniu. A, co więcej, dziś jest więcej uczestników. To znaczy, że nasza inicjatywa jest potrzebna i znajduje odpowiedź wśród grona lekarzy. Medycyna, jak i inne dziedziny współczesności, rozwija się niezwykle szybko. By być na bieżąco, wciąż trzeba się rozwijać. Ten fakt dotyczy również opieki i leczenia osób dotkniętych chorobami nowotworowymi - mówi Ewa Godlewska, dyrektor ds. PR Radomskiego Centrum Onkologii.
Wśród uczestników akademii była dr Maria Cygan, na co dzień zaangażowana w posługę Hospicjum Królowej Apostołów, lekarz specjalizujący się w opiece paliatywnej i w leczeniu bólu. - Jestem tutaj, bo chcę poznać, jak funkcjonuje Radomskie Centrum Onkologii. Czekam również na wykład dr Marioli Kosowicz o poprawnej komunikacji jako drodze porozumienia lekarza z pacjentem. Wiem to z własnego doświadczenia, że ta relacja jest niezwykle ważna. I grypa, i choroba nowotworowa mają tutaj oś wspólną - poprawną relację zaufania między lekarzem a pacjentem. Ona wręcz umożliwia leczenie. W mojej codziennej pracy stykam się najczęściej z osobami, które są terminalnie chore. Choroby już nie można zatrzymać, można ją jedynie spowolnić, a przy tym skutecznie walczyć z bólem. Da się to robić tym skuteczniej, im bardziej nawiązuje się nić współpracy i zaufania między chorym a pacjentem - mówi dr Cygan.
Uczestników akademii wita Dorota Ząbek, dyrektor zarządzający Radomskiego Centrum Onkologii
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Podczas drugiego spotkania w ramach Akademii Onkologicznej Radomskiego Centrum Onkologii wygłoszono 3 wykłady. Dr hab. Tadeusz Pieńkowski, dyrektor medyczny RCO, mówił o możliwościach terapeutycznych radomskiej lecznicy raka oraz o skojarzonym leczeniu nowotworów złośliwych. Dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej, wygłosiła wykład o leczeniu bólu i opiece paliatywnej. A o poprawnej komunikacji jako drodze porozumienia lekarza z pacjentem mówiła dr Mariola Kosowicz, kierownik Przychodni Psychoonkologii Centrum Onkologii - Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Radomskie Centrum Onkologii organizuje również seminaria dla pacjentów i osób opiekujących się chorymi. Najbliższe spotkanie odbędzie się 30 września.