Nowy numer 43/2020 Archiwum

On nie tylko wie, ale innym objawia życiem

- Jeśli nie dasz tego, co w tobie najlepsze, świat nie będzie inny - powiedział bp Henryk Tomasik. Ordynariusz radomski przewodniczył w katedrze Mszy św. na zakończenie XVI Dnia Papieskiego, a zarazem Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

Podobnie, jak w całej Polsce, w diecezji radomskiej obchody Dnia Papieskiego przebiegały pod hasłem: "Bądźcie świadkami miłosierdzia". Były zbiórki na rzecz Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", nazywanej "żywym pomnikiem" Jana Pawła II, a także inne akcje, jak np. sprzedaż papieskich kremówek przy kościele Nawiedzenia NMP w Opocznie czy koncert w Szydłowcu zorganizowany przez Strefę JP2.

- Słowo "świadek" kojarzy się dziś z biernym obserwatorem, który np. w sądzie opowiada o tym, co widział. Tymczasem świadek Chrystusa nie tylko wie, ale też własnym życiem objawia to innym - powiedział w homilii bp Tomasik, a nawiązując do nauczania papieża Franciszka podczas wizyty w Polsce podczas Światowych Dni Młodzieży, przypomniał jego apel: "Jeśli nie dasz tego, co w tobie najlepsze, świat nie będzie inny".

Liturgii przewodniczył bp Henryk Tomasik   Liturgii przewodniczył bp Henryk Tomasik
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Zakończenie XVI Dnia Papieskiego zbiegło się z finałem kolejnego w diecezji Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, zorganizowanego przez Wydział Duszpasterski Kurii Diecezji Radomskiej oraz Stowarzyszenie Młyńska "Verum Bonum Pulchrum", którego powstanie zainicjował jeszcze przed sakrą bp Piotr Turzyński.

Podczas Mszy św. kończącej oba obchody Camerata Lubelska pod dyrekcją Tomasza Orkiszewskiego wykonała "Mszę św. ku czci św. Andrzeja Boboli" ks. Antoniego Chlondowskiego SDB, brata kard. Augusta Hlonda. Artyści wykonali także "Santa Maria" Serge'a Gainsbourga oraz "Santo subito" Piotra Rubika, oba utwory w opracowaniu T. Orkiszewskiego.

W czasie Dnia Papieskiego do puszek zbierano datki na wsparcie stypendystów Dzieła Nowego Tysiąclecia   W czasie Dnia Papieskiego do puszek zbierano datki na wsparcie stypendystów Dzieła Nowego Tysiąclecia
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama