Trwa jubileuszowy XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia.
Z inicjatywy Ewy Gęgi-Osowskiej (dyrektor artystyczny festiwalu, prezes Fundacji "Ars Antiqua Radomiensis") w 1997 roku odbyły się I Dni Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia. Z czasem impreza rozrosła się do Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej. Propaguje on dorobek muzyczny największych twórców i przypomina o Mikołaju z Radomia, jednym z najwybitniejszych kompozytorów średniowiecznej muzyki polifonicznej.
W tegorocznej edycji wystąpią m.in. Jacek Wójcicki, Arianna Savall, Ireneusz Trybulec, zespoły Ars Nowa, La Rossignol, Camerata Cracovia.
- Jubileusz jest okazją do złożenia podziękowań wszystkim, którzy przyczynili się do popularyzacji muzyki dawnej, do rozsławienia twórczości wybitnego kompozytora Mikołaja z Radomia. Dziękuję artystom, współorganizatorom, darczyńcom i każdemu, z kim wspólnie tworzyliśmy jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w kraju. Zapraszając na wszystkie koncerty jubileuszowego festiwalu, życzę, aby muzyka, jak w wierszu poety, była obecna w wewnętrznym krajobrazie duszy każdego człowieka - powiedziała E. Gęga-Osowska.
W czasie koncertu inaugurującego festiwal pt. "Muzyka 3 Mikołajów" zaprezentowały się zespół Ars Nova pod kierunkiem Jacka Urbaniaka oraz zespół wokalny Renacimiento pod kierunkiem Mateusza Baryły. W programie wybrzmiały dzieła Mikołaja z Radomia, Mikołaja Gomółki, Mikołaja Zieleńskiego.
Koncert poprzedziła Eucharystia, której przewodniczył bp Henryk Tomasik. W czasie Mszy św. zagrała Orkiestra Wojskowa w Radomiu pod dyrekcją kpt. Sławomira Ćwieka.
Ewa Gęga-Osowska, dyrektor artystyczny festiwalu, prezes Fundacji "Ars Antiqua Radomiensis"
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
Dziś, 19 października o 18.00, w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i galerii "Łaźnia" przy ul. Żeromskiego koncert-gawęda "Lutni moja ulubiona". Wstęp wolny.
O 19.00 w Avalon Studiu Fotograficznym w Radomiu przy ul. Żeromskiego 49 zabrzmi koncert Trio Accordion for World ZSM pod kier. Tomasza Gieronia. W programie dawne tańce i melodie na akordeonie. Również wstęp wolny.
20 października o 19.30, w kościele ojców bernardynów przy ul. Żeromskiego, koncert z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski "Święte Gniazdo - Bolesław I Chrobry i św. Wojciech w muzyce średniowiecznej". Wykonawcy: Ensemble Peregrina (Szwajcaria) - zespół założony w 1997 r. w Bazylei i kierowany przez dwukrotnie nominowaną do prestiżowego "Paszportu Polityki" polską wokalistkę i muzykolog Agnieszkę Budzińską-Bennett. Wstęp wolny.
Wykład multimedialny "Mikołaj z Radomia i jego następcy" wygłosi dr hab. Paweł Gancarczyk, profesor muzykologii w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Spotkanie z nim zaplanowano na 21 października o 11.00 w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu. Wstęp wolny.
Tego samego dnia, również w szkole muzycznej o 18.00 - koncert Jacka Wójcickiego i zespołu Camerata Cracovia pod kierunkiem Ireneusza Trybulca. W programie znajdą się pieśni staropolskie i staroruskie oraz prawykonanie utworu kameralnego "Calma" Anny Sowy, dedykowanego E. Gędze-Osowskiej z okazji jubileuszu festiwalu.
XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia zakończy się 23 października.