W 1944 r. oddział dowodzony przez Adolfa Pilcha "Dolinę" przeszedł z Kraśnicy do Libiszowa, by właśnie tu odbyć partyzancką wigilię. Te wydarzenia od kilku lat przypomina społeczność szkolna Libiszowa.
- Za nami kolejna Partyzancka Wigilia "Doliniaków, organizowana przez Szkołę Podstawową im. Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej "Doliniacy" w Libiszowie oraz Muzeum Regionalne w Opocznie - mówi Wiktor Pietrzyk z Muzeum Regionalnego w Opocznie.
Tegoroczne spotkanie środowisk związanych z historią oddziału partyzanckiego AK dowodzonego przez Adolfa Pilcha "Górę", "Dolinę", rozpoczął marsz terenowy rekonstruktorów poświęcony zmarłemu w listopadzie kpr. pchor. Ryszardowi Bielańskiemu, pseudonim "Rom". Rekonstruktorzy w pełnym umundurowaniu przemierzają drogę z Kraśnicy do Libiszowa.
- W mroźniej, zimowej scenerii w pełnym umundurowaniu maszerowali w Libiszowie członkowie grup rekonstrukcji historycznej: Poczet Sztandarowy Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław" z Warszawy, Stowarzyszenie GRH 84 Pułku Strzelców Poleskich z Bełchatowa, Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej" z Wielunia, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "Batalion Tomaszów" z Tomaszowa Mazowieckiego, Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Henryk" działająca przy Muzeum Regionalnym w Opocznie a także członkowie innych zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcyjnych - relacjonuje W. Pietrzyk.
Przed tablicą upamiętniającą nadanie Szkole Podstawowej w Libiszowie imienia Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej "Doliniacy" złożono kwiaty, a potem, już w szkole, część oficjalną rozpoczęła Helena Kuśmierczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Libiszowie. Minutą ciszy uczczono pamięć Ryszarda Bielańskiego i obejrzano film poświęcony temu bohaterowi w reżyserii Andrzeja Paradowskiego.
- Ryszard Bielański "Rom" był żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem powstania warszawskiego i oczywiście "Doliniakiem". Kilkakrotnie uczestniczył w Partyzanckiej Wigilii w Libiszowie i Kraśnicy, a w ubiegłym roku odsłaniał tablicę pamiątkową na budynku libiszowskiej szkoły - wyjaśnia Pietrzyk.
O "Romie" mówili także Adam Grabowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie, i Tomasz Łuczkowski, sekretarz Miasta Opoczna. - Tomasz Łuczkowski wspomniał również Ewę Bąkowską, od niedawna Honorową Obywatelkę Gminy Opoczno, której rodzina w majątku Kraśnica podczas okupacji udzielała znacznego wsparcia przebywającym na tym terenie oddziałom partyzanckim - dodaje W. Pietrzyk.
Na koniec przyszedł czas na część artystyczną w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej z Libiszowa i jasełka, po których uczestnicy partyzanckiej wigilii łamali się opłatkiem.