- Życzę, aby Chrystus rozpromieniał państwa drogi, pomagał w rozstrzyganiu niekiedy trudnych spraw dotyczących człowieka i wspólnot - mówił do samorządowców bp Henryk Tomasik.
W Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie opłatkowe samorządowców z całej diecezji. Uczestniczyło w nim ponad stu samorządowców.
Spotkanie rozpoczęło nabożeństwo, które w seminaryjnej kaplicy poprowadził bp Tomasik. Kolędy śpiewał zespół Signum z parafii pw. Chrystusa Nauczyciela w Radomiu.
Referat o przebaczeniu do samorządowców wygłosił ks. prof. Wiesław Przygoda, wykładowca KUL, członek komisji charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski.
Nawiązał w nim do bulli papieża Franciszka „Misericordiae vultus” (Oblicze miłosierdzia).
- Miłosierdzie jest nie tylko przymiotem i domeną samego Boga, ale miłosierdzie ma być również naturalnym przejawem życia uczniów Chrystusowych, ponieważ to nam najpierw zostało udzielone miłosierdzie. Papież Franciszek stwierdza wprost, że jesteśmy wezwani do życia miłosierdziem. Przebaczenie zniewag staje się najbardziej ewidentnym wyrazem miłości miłosiernej, a dla nas, chrześcijan, jest nakazem, którego nie możemy pominąć - mówił ks. Przygoda.
Ks. profesor wyjaśnił, że jednym z powodów, dla których podjął ten temat, jest to, że przebaczenie jest jedną z form miłości chrześcijańskiej.
- Można powiedzieć, że jest narzędziem służącym pojednaniu ludzi z Bogiem, ze sobą nawzajem, a nawet wewnętrznemu pojednaniu, bo grzech powoduje wewnętrzne rozbicie w człowieku - mówił.
Bp Tomasik, zanim podzielił się opłatkiem z samorządowcami, podziękował im za pomoc w przygotowaniu Światowych Dni Młodzieży.
- Pokazaliśmy młodym ludziom z różnych krajów piękną Polskę - polską kulturę, historię, geografię, ale przede wszystkim polską pobożność i gościnność. Pokazaliśmy Polskę, która razem podejmuje wielkie wyzwania i dokonuje niezwykłych rzeczy - mówił.
Ordynariusz podziękował też za współpracę z parafiami.
- Dziękujemy państwu my, duszpasterze, za państwa troskę o człowieka, o wspólnoty, o miejscowości, w którym sprawujemy misję. Dziękujemy za zatroskanie o ludzi potrzebujących, o ludzi, którzy chcą normalnie funkcjonować. Życzymy, aby Chrystus, który jest światłością świata, rozpromieniał państwa drogi, pomagał w rozstrzyganiu niekiedy trudnych spraw dotyczących człowieka i wspólnot. Bardzo dziękujemy za współpracę z naszymi parafiami.
Wśród zaproszonych gości byli marszałkowie, starostowie, prezydenci, burmistrzowie, wójtowe oraz przewodniczący rad z województw: mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i lubelskiego.
- Jestem wdzięczny biskupowi radomskiemu za organizację takiego spotkania. To spotkanie bardziej integruje środowisko samorządowe. To również okazja do pewnych podsumowań - mówi Rafał Rajkowski, członek zarządu województwa mazowieckiego.
Janusz Reszelewski, burmistrz Drzewicy, powiedział, że spotkanie samorządowców z całej diecezji to bardzo dobry pomysł, o czym najlepiej świadczy frekwencja.
- W samorządach generalnie spotykamy się często, ale zawsze są to spotkania robocze, a dzisiaj jest czas, żeby się zatrzymać, pobyć ze sobą, by te kwestie merytoryczne troszeczkę zeszły na plan drugi, chociaż w kuluarach też o nich rozmawiamy - mówi J. Reszelewski.
- Jest to niepowtarzalna okazja spotkania się z biskupem ordynariuszem. Możemy wspólnie złożyć sobie życzenia i podziękować za to, co nam się wspólnie udało zrobić. Ubiegły rok był wyjątkowy. Największą imprezą, którą wspólnie organizowaliśmy pod duchowym przewodnictwem bp. Tomasika, były Światowe Dni Młodzieży. Gmina Sławno przyjmowała pielgrzymów z Rosji. Utrzymujemy z nimi kontakty do dziś. Tu spotykamy się z samorządowcami z 3 województw, a to są rzadkie spotkania. Możemy sobie złożyć życzenia i wymienić poglądy - mówi Tadeusz Wojciechowski, wójt gminy Sławno.