Nowy numer 2/2021 Archiwum

W Jedlińsku śmierć znów straci głowę

Od niedzieli rozpoczynają się jedlińskie zapusty. Ich głównym punktem jest widowisko "Ścięcie śmierci".

"Ścięcie śmierci" to widowisko głęboko zakorzenione w tradycji Jedlińska. Jest jedynym tego rodzaju obrzędem ludowym w Polsce. Odbywa się corocznie w ostatni wtorek karnawału, tzw. kusaki.

Wtedy od rana na ulice Jedlińska wylegają przebierańcy, zwani kusakami. Wszystkie postaci, w tym również kobiece, grane są przez mężczyzn. Najliczniejszą grupą przebierańców są diabły, ale są również: młoda para, wójt Pardoła, niedźwiedź, policjanci, liczna grupa żydów i prostego ludu, cyganie, rybacy, grajkowie, bębniści i wiele innych.

Widowisko opowiada o tym, jak to śmierć, upiwszy się w kusaki, zgubiła kosę w Tocznem (tj. na łąkach Jedlińska nad rzeką Tymianką) i śpi pod Spaloną Groblą. Mieszkańcy przyprowadzają ją na rynek, gdzie jest osądzona i skazana na ścięcie. Wyrok wykonuje kat.

Obecnie widowisko odbywa się według wierszowanego XIX-wiecznego opisu autorstwa ks. Jana Kloczkowskiego, ale w swojej obecnej formie odbiega od dawnego zwyczaju.

Jedlińskie zapusty rozpoczynają się w niedzielę 26 lutego. W sali OSP w Jedlińsku o 15.30 odbędzie się VII Zapustowy Bal Kobiet.

W poniedziałek 27 lutego w sali OSP o 18.00 z koncertem wystąpi Krystyna Prońko.

We wtorek 28 lutego o 13.00 uczestnicy imprezy przejmą władzę od wójta. Od 13.15 na scenie ustawionej na rynku będą występowały zespoły i kapele ludowe: Czerwone Korale i Wacław Imiołek, Klub Seniora z Jedlińska, Czerwona Jarzębina i Kapela Trzech Wesołych, Ludwiczanki i Kapela Henryka Gwiazdy oraz Jedlińskie Raczki. O 15.30 rozpocznie się widowisko plenerowe "Ścięcie śmierci". O 16.20 wystąpi zespół After Party. Od 17.30 rozpocznie się zabawa taneczna z zespołem Szał.

Przez czas trwania imprezy będzie można kupić wyroby rękodzieła ludowego. Będą stoiska handlowe, grochówka i wiele innych atrakcji.

We wtorek na ulice Jedlińska wylegną przebierańcy. We wszystkie role wcielają się mężczyźni   We wtorek na ulice Jedlińska wylegną przebierańcy. We wszystkie role wcielają się mężczyźni
Marta Deka /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama